Jen v okrese Žďár nad Sázavou je v internetové databázi na www.estudanky.cz, do této doby zaevidováno více než pět desítek přírodních vodních zdrojů. Konkrétně šestapadesát, ať více či méně udržovaných. Některé z nich pak mají také svého patrona, který pečuje o to, aby se studánky nezanášely nebo nezarůstaly.

„V obci Bory máme celkem tři studánky. Jmenují se Rusalka, Temnička a Voděnka. O jejich čistotu, a to i v jejich nejbližším okolí, se starají členové Sdružení ochránců přírody. Všechny prameny jsou navíc osazeny cedulemi s názvem,“ sdělil Pavel Kříž, sám ochránce přírody, s tím, že co se týká kvality vody, respektive její pitnosti, odběry kvůli finanční náročnosti laboratorního testu neprovádějí. I přesto místní lidé podle Kříže ke studánkám pro vodu chodí.

Lépe ohledně zdravotní nezávadnosti vody z lesních studánek jsou na tom obyvatelé okresního města. Radnice totiž nechává pravidelně testovat tu vytékající ze studánek Salvátorka a U Křiváku. Vodu z nejrůznějších zdrojů přinášejí ke kontrole i samotní občané.

Léčivý pramen

„Nejčastěji se tak stává během letních měsíců. Většinou jde o chalupáře, kteří k nějakému pramenu chodí a chtějí vědět, zda je voda z něho v pořádku,“ poznamenal Martin Klouda, laboratorní technik žďárského územního pracoviště se sídlem v Jihlavě. Cena testu se podle něj pohybuje mezi třinácti až patnácti sty korunami.

Vzácnou podzemní vodu má na svém katastru například také městys Vojnův Městec; na kopci nad osadou Nová Huť vyvěrá v lese léčivý radioaktivní minerální pramen nesoucí jméno Judita.