„Oslovili jsme všechny správce inženýrských sítí, abychom věděli, zda se v nejbližších letech chystají vstoupit do jednotlivých území, na něž jsme centrum rozdělili. Pokud by tam chtěli něco opravovat, pro nás by to znamenalo, že tomuto území můžeme dát větší prioritu z hlediska času,“ informoval starosta Žďáru nad Sázavou Zdeněk Navrátil.

„Rádi bychom měli do budoucna stanovenou jasnou strategii, jak budeme s opravami centra města postupovat. Musíme si jasně říct, co které území potřebuje, jak k tomu budeme přistupovat a kdy by to mělo být provedeno,“ upřesnil starosta.

Širší centrum Žďáru bylo za tímto účelem rozděleno na celkem třináct menších území, z nichž některá již úpravami prošla – například náměstí Republiky, Havlíčkovo náměstí či Farská humna. Aktuálně je projektován úsek ulice Nádražní od pošty k okružní křižovatce, kde oprava příští rok proběhne právě v návaznosti na rekonstrukci rozvodů vodovodu a kanalizace ve většinové režii Svazu vodovodů a kanalizací Žďársko. Pak má přijít na řadu pěší zóna. „Potud jsou priority jasné, ale pak chceme dát dohromady, jak budeme postupovat dál, jak se dostaneme až k projektu, jestli budeme vyhlašovat veřejnou zakázku, anebo třeba architektonickou soutěž, kupříkladu pro lokalitu kolem kostela,“ sdělil Zdeněk Navrátil.

V březnu se mají s hotovým materiálem seznámit žďárští obyvatelé při pravidelném setkání s občany. „Chceme lidi nechat, aby se sami vyjádřili, co by podle nich mělo dostat prioritu. Někomu třeba nejvíce vadí dožívající atrium za obchodními domy, jinému nevhodně umístěné květináče na náměstí, dalšímu zase zvlněná dlažba kolem kostela. Pak bychom všechno znovu projednali a navrhli etapizaci úprav jednotlivých území,“ dodal starosta s tím, že materiál týkající se rozvržení rekonstrukce jednotlivých částí centra Žďáru má být připravený v polovině roku.