„Je tu sice svobodárna, ale tam se nikomu moc nechce. Nějaké důstojnější sociální byty ve Žďáře opravdu chybí,“ podotkla tamní obyvatelka Jaroslava Uchytilová.

Nový bytový dům začne město stavět v letošním roce. Bude v něm sedmnáct malometrážních bytů. Dům má stát v ulici Sázavská a je určený výhradně k sociálnímu bydlení.

„Budeme cílit hlavně na rodiny s dětmi, které žijí ve sdíleném bytě s prarodiči, na samoživitelky, které se po rozvodu ocitnou samy s dětmi a platit komerční nájmy je pro ně velice obtížné. A také na mladé lidi, kteří by tyto byty mohli využít pro začátek společného života,“ upřesnila žďárská místostarostka Romana Bělohlávková s tím, že dva ze sociálních bytů mají být bezbariérové a tudíž vhodné pro osoby se zdravotním postižením.

Peníze na výstavbu domu půjdou z fondu bydlení. „Nyní tam máme sedmnáct milionů korun. Zhruba polovina z této částky bude čerpána na výstavbu bytového domu. Stavba bude částečně hrazena i z dotace,“ řekla Bělohlávková.

Pravidla pro přidělování sociálních bytů už město schválilo. Nájemné bylo stanoveno na jednašedesát korun za metr čtvereční. „Tato částka je ve srovnání s komerčními nájmy výhodná. Chceme, aby tyto byty dostávali opravdu ti, kteří je potřebují. V dotazníku budou vyplňovat takové údaje, jako je například hrubá měsíční mzda a podobně,“ uvedla Romana Bělohlávková.