„Jedná se o to, že město vystaví bytový dům a s nájemníky uzavře smlouvu. Je tam více variant, buď město s budoucími nájemníky uzavře nájemní smlouvu a po splacení všech pohledávek bude byt v jejich vlastnictví, anebo si nájemníci udělají družstvo jako mezičlánek, a systém bude obdobný,“ informoval místostarosta Žďáru nad Sázavou Josef Klement.

Základem je podle jeho slov založení fondu bydlení, které již schválili zastupitelé, přičemž prvním vkladem by měly být čtyři miliony korun z prodaných pozemků v rozvíjející se lokalitě Klafar, k nimž by mohlo přibýt ještě zhruba jedenáct milionů jako poslední splátka podobného domu v Palachově ulici.

„Myslím si, že město dokáže sehnat výhodnější podmínky, takže bychom mohli pomoci s bydlením lidem, kteří mají problémy si jej jinak pořídit. Protože nechceme, aby se tyto byty staly předmětem obchodu, počítáme s jistými kritérii výběru nájemníků. Cílíme na mladé rodiny a partnery ve věku od 18 do 40 let, odhad čistého měsíčního příjmu domácnosti se pohybuje mezi 25 až 45 tisíci korun, žadatel nesmí vlastnit žádnou nemovitost určenou pro bydlení a také se zaváže k trvalému pobytu ve Žďáře,“ upřesnil místostarosta.

Konkrétní pozemky, kde by nový dům mohlo město postavit, ještě určeny nejsou, pouze předběžně vytipované. „Například v Sázavské ulici na pozemcích města,“ poznamenal Josef Klement s tím, že výhledově by se mohlo začít projektovat v příštím roce.