„Ve stacionáři mohou trávit čas klienti v seniorském věku, o něž se jejich blízcí nemohou postarat přes den, když jsou třeba v zaměstnání," uvedl Václav Šerák, ředitel Sociálních služeb města Žďár nad Sázavou. Stacionář je v provozu v pracovních dnech od 7 do 15.30 hodin.

V současné době má zařízení kapacitu pro péči o čtyři seniory. „Uvidíme do budoucna, jaký bude o službu stacionáře zájem. Pokud by kapacitu výrazně překračoval, uvažovali bychom samozřejmě o možnosti rozšíření," poznamenal Václav Šerák.

Denní stacionář nabízí a zprostředkovává svým uživatelům nejrůznější činnosti. „Rozvrh dne je předem připravený, aby měli klienti přibližnou představu, co je čeká," připomněl ředitel sociálních služeb Šerák.

Denní program uživatelů zařízení zahrnuje nejrůznější aktivizační činnosti, například čtení nebo ruční práce, zaměřené na udržení jemné motoriky, motorická cvičení i procvičování paměti.

Výběr aktivit záleží na schopnostech a možnostech klientů. „Podle toho, co zvládnou, a co už třeba ne, jim vždy denní program upravíme individuálně," přiblížila Ivana Doležalová, jež se o klienty ve stacionáři stará. V náplni dne mají senioři i procházky venku, ve stacionáři hrají společenské hry, mohou zpívat a věnovat se dalším aktivitám společného programu. Některé z nich mají prvky muzikoterapie a arteterapie.

K vybavení stacionáře patří kromě koupelny také ložnice. „Slouží klientům k odpočinku, když se unaví. Někdo je zvyklý si třeba po obědě každý den na chvíli lehnout, tak má tuto možnost i ve stacionáři," dodal Václav Šerák.

Zájemcům zařízení zajistí také oběd. Ten stojí 49 korun, ostatní jídla zařízení nezajišťuje. „Snídani, když ji nestihnou doma, i svačinu ale mohou uživatelům jejich blízcí přinést s sebou. Vždy se domluvíme a přinesené jídlo klientům připravíme," informovala Ivana Doležalová.

Ceník služeb stacionáře má čtyři úrovně, podle věku klienta a toho, do jaké míry je uživatel závislý na cizí pomoci, jak vysoký příspěvek na sociální péči pobírá. Služby stojí od 5 do 35 korun za hodinu.

Pokud klienta nemohou jeho blízcí sami přivézt, postará se stacionář i o dopravu. Pracovníci uživatele ráno doma vyzvednou a odpoledne ho odvezou zpět. Tuto službu nyní stacionář poskytuje jen žďárským uživatelům. Doprava stojí 300 korun měsíčně, když ji klient využije v méně než 10 dnech běžného měsíce, uhradí za dopravu poloviční částku.