„Pokud vím, tak už zastavili projekt rekonstrukce okolí tvrze. A určitě půjdou do šuplíku i další projekty. Méně peněz půjde do příspěvkových organizací i do škol, což bude asi škoda. Ale hluboko do kapsy teď budou mít nejen města. Koronavirus se podle mého podepíše na všem,“ nechal se slyšet Jaroslav Sedláček ze Žďáru nad Sázavou.

Ilustrační foto.
V Novém Městě zvýší poplatky za komunální odpad. Podraží i parkování

Na radnici v okresním městě jsou opatrní a s plánováním investičních akcí prozatím vyčkávají. „Rozpočet na příští rok je stále nejistý. Uvidíme ještě, v jaké podobě projde daňový balíček a kompenzace obcím. Plánujeme pokračovat v rozestavěných projektech, jako je například rekonstrukce Vodojemu. A zrealizujeme i projekty, vůči kterým má město smluvní závazky. Jako je třeba propojka Brněnská-Jamská,“ přiblížil mluvčí žďárského úřadu Matěj Papáček.

Co zrealizují ve Žďáře v příštím roce?
Rekonstrukci Vodojemu
Propojku Brněnská-Jamská
Rekonstrukci Nádražní ulice
Centrum sociálních služeb
Dostupné bydlení
Dům se závazky
Opravu stezky kolem Konventského rybníka
Revitalizaci rybníku Velký Posměch
Obnovu zeleně ve 12 městských ulicích

O osudu dalších původně plánovaných akcí rozhodne až výše dostupných finančních prostředků v příštím roce. „Pokud to půjde, chceme pokračovat třeba v rekonstrukci Nádražní ulice. A chceme také realizovat projekty, na které jsou přiřknuté dotace. Jako je například Centrum sociálních služeb, Dostupné bydlení a Dům se závazky,“ pokračoval Papáček.

Zelenou dostane také stezka kolem Konvetského rybníka. I s její obnovou město v příštím roce počítá. Firma, která byla pro opravu bezbariérové stezky vybrána, ji vyčíslila na částku převyšující pět milionů korun. „Stezka je hodně využívaná místními i návštěvníky. Ti už čekají, kdy bude opět otevřena,“ vysvětlila žďárská místostarostka Ludmila Řezníčková.

Město plánuje i některé drobnější investice. „Jednou z nich je rybník Velký Posměch, který bude zrevitalizován v příštím roce. To z toho důvodu, že nová průmyslová zóna má dopad na tamní hydrologické poměry. A právě tento rybník bude řešit retenci vody v tomto území,“ připomenul starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos.

Ilustrační foto: Seizmograf.
Chorvatské zemětřesení pocítili lidé i v Česku, na Vysočině však nejméně

Pokud se nic nezmění, dočká se město také revitalizace stromořadí, která se dotkne dvanácti žďárských ulic. „Budeme se teď také věnovat přípravám projektů, které budeme moct spustit, až bude více prostředků,“ uzavřel Matěj Papáček.