„Vypracovali jsme projekt, s nímž bychom rádi uspěli v Programu prevence kriminality kraje Vysočina. Pak bychom totiž na kamery získali dotaci ve výší až tři sta padesát tisíc korun,“ sdělil Martin Kunc, vedoucí žďárské městské policie. Cena projektu je vyčíslena na pět set padesát tisíc korun, město by tedy muselo dvě stě tisíc přidat ze svého rozpočtu.

Žďárští již v minulosti usilovali o státní dotace, nesplňovali však základní podmínku, a to počet obyvatel od dvaceti pěti tisíc. „Proto jsme přešli do nižší kategorie a využili krajský dotační program. Náš projekt již byl krajem schválen, teď čekáme jen na rozhodnutí republikového výboru,“ říká Martin Kunc s tím, že pokud pak půjde vše podle plánu, dva nové kamerové body by byly nainstalovány během posledního čtvrtletí letošního roku.

První zařízení má být umístěno v ulici Veselská, a to na betonovém sloupu tak, aby monitorovalo především prostor před blízkou pivnicí a disko klubem Hell.

Druhá kamera by měla přibýt na budovu polikliniky a bude sledovat několik přilehlých parkovišť, Studentskou ulici a prostor před střední průmyslovou školou.

V současné době hlídá obyvatele Žďáru jedenáct kamerových bodů. „Kamery plní hlavně preventivní funkci. Například zařízení sledující prostor v Dolní ulici na Libušíně se velmi osvědčilo. Dříve tam byly problémy s trestnou činností, pak se ale situace významně zlepšila,“ podotkl Martin Kunc.

----------------

Záznamy z kamer využívají i kriminalisté

Přestože kamery rozmístěné po okresním městě plní funkci především preventivní, povedlo se díky nim žďárským městským strážníkům objasnit nejeden přestupek nebo trestný čin. „Například minulý týden se nám prostřednictvím kamerového systému podařilo zadržet pachatele, který má na svědomí vloupání do stánku v ulici Žižkova,“ říká Martin Kunc, vedoucí žďárských městských policistů.

Kamerami snímaný materiál sleduje v centrále systému celonoční služba, která je napojena na obě složky policie v okresním městě – tedy na městskou policii i Policii České republiky. „Ke všemu, co je kamerovým systémem natočeno, mají samozřejmě online přístup také kriminalisté, kterým mohou záznamy posloužit jako důkazní materiál,“ vysvětluje Martin Kunc.

Podle něj už kamerová zařízení přispěla například k objasnění dvou případů loupežných přepadení u žďárského nádraží. Mimo to slouží natočený materiál k ujasnění sporných situací při řešení dopravních nehod nebo pro odhalení běžné trestné činnosti. „Několikrát jsme díky systému zachytili také neoprávněný výlep plakátů na autobusových zastávkách, potom také poškozování novinového stánku v Brodské ulici nebo si pracovníci na centrále systému nedávno všimli dvou pohozených injekčních stříkaček,“ vypočítal vedoucí žďárských strážníků.

------------

Kamery ve Žďáře

1 – Nádražní ulice, u pošty

2 – náměstí Republiky

3 – Havlíčkovo náměstí

4 – Dolní ulice, Libušín

5 – prostor u hotelu Jehla

6 – Brodská ulice

7 – atrium v centru města

8 – prostor u hotelu Fit

9 – Chelčického ulice

10 – Žižkova ulice

11 – Nádražní, příjezd k nádraží