„Poprvé bude v nabídce známá rohozenská husa, která k podzimu prostě patří. Podzim se neobejde ani bez hub, i když těm zrovna letošní počasí moc nepřeje. Pozvánku však přijali Dankovi, kteří budou nabízet svoje vypěstované žampiony a hlívu ústřičnou," sdělila Fialová.

Nově se na trhu objeví i rodinné uzenářství z Třebíče, které před třemi lety obdrželo ocenění Řeznicko-uzenářská prodejna roku. Dále přijede Damodara se svým sortimentem bezlepkových výrobků a přepuštěného másla. Posledním říjnovým nováčkem bude Zdeněk Loukota, který nabídne svůj Ujčovský mošt a třešňový kompot.

Při návštěvě říjnového Žďárského farmářského trhu zjistíte, že vejce se prodávají po tisících. A třeba také to, že prosetínské trubičky se na stánku ani neohřejí. „Moc rádi k nám jezdí i z farmy Chaloupky ze Zašovic, jejichž brynza je vždy jen pro ty, co si opravdu přivstanou," poznamenala Jana Vinopalová, další organizátorka trhů.

Podle Vinopalové žďárské farmářské trhy plní cíl, který si vytyčily na svém počátku. „Představit žďárským obyvatelům především lokální pěstitele a malovýrobce. A pěstitelům a malovýrobcům umožnit odbyt produktů. Daří se oživit i nově zrekonstruované náměstí. Je hezké vidět obsazené lavičky a lidi, kteří popíjejí kávu, punč a svařené víno, které nabízí místní kavárna U bílé kočky a černého psa," vysvětlila Jana Vinopalová.

Žďárské farmářské trhy pořádalo v letošním roce město Žďár nad Sázavou celkem šestkrát. Dobrou zprávou je, že oblíbené trhy se bud konat i v příštím roce, a to v sezoně opět jednou měsíčně.