A kde konkrétně tyto stanice ve městě jsou? Jeden stojan se šesti zásuvkami na 230 voltů je v provozu u budovy Staré radnice, druhý je umístěn na centrálním parkovišti. Tam zájemci naleznou podle slov místostarosty Josefa Klementa tři zásuvky na 230 voltů a jednu určenou přímo pro dobíjení automobilů. Prostor k tomu určený je označen speciálními symboly. Jak dále Klement poznamenal, ve Žďáře nad Sázavou je celkem pět dobíjejících míst – další dvě jsou v areálu společnosti Zdar a jedno před penzionem V Kapli v zámku.

„Počtem dobíjecích míst jsme se dostali na přední místo v republice. Nejbližší, tak velký počet je v Praze a Brně,“ tvrdí žďárský místostarosta s tím, že u radnice si zájemci mohou dobýt kola, koloběžky anebo skútry poháněné elektřinou.
Radnice vynaložila na pořízení dvou stojanů necelých 200 tisíc korun. V rozpočtu je na elektomobilitu vyčleněno celkem 250 tisíc korun. „Takže zatím budeme krýt ztrátu z tohoto rozpočtu. Provoz stanic bude do konce letošního roku zdarma. Všechno budeme pečlivě dokumentovat a uvidíme v příštím roce, zda službu zpoplatníme, nebo ne,“ podotkl dále Klement.

Další takovéto stanice fungují v Nové Městě na Moravě, v areálu Vysočina Areny slouží pouze cyklistům, a rovněž v bystřickém centru Eden. „Elektrikou poháněným autům, kolům nebo třeba koloběžkám patří budoucnost. Na městech je, aby teď podporovala vytvoření silné infrastruktury. Když jsme se rozhodovali, kam v Bystřici nad Pernštejnem nabíjecí stanici umístit, volba logicky padla na centrum Eden, které prezentujeme jako centrum zelených vědomostí,“ řekl starosta Karel Pačiska.

Ve vlastním potu se koupali hasiči na sluncem rozpáleném Vratislavově náměstí v Novém Městě na Moravě. V sobotu odpoledne se přímo v centru města konal třetí ročník soutěže Novoměstský železný hasič.
OBRAZEM: Železní hasiči se koupali ve vlastním potu