„Do podzimu bychom chtěli mít nového dodavatele. Rozhodli jsme se rozdělit území města na dvě části, aby se to dalo zvládnout i ze strany menších, třeba místních firem, protože, co si budeme namlouvat, místní společnosti mají větší odpovědnost k tomu, co zde dělají, už i kvůli přímé reklamaci,“ vyjádřil se žďárský starosta Zdeněk Navrátil.

Pomyslnou dělicí čarou mezi oběma částmi zakázky bude „sedmatřicítka“ procházející Žďárem. Sečení na jedné straně státní silnice plus zeleň ve Stržanově obstará jedna firma, na opačné a ve Veselíčku druhá. „Teoreticky by to ale mohl být i ten samý dodavatel, protože zájemci se mohou přihlásit do výběrového řízení na obě části zakázky. Byly rovněž přitvrzeny obchodní podmínky, zejména co se týká referencí a prokazovaných technických kvalit a předpokladů. Oboustranná výpovědní lhůta byla upravena z původního roku na tři měsíce,“ upozornil starosta.

Společnost GFP service, která ač se ve Žďáře neosvědčila a zvládá sekat jen asi třetinu trávníků, se do nového výběrového řízení může také přihlásit. „Pokud splní všechny zákonné předpoklady, které zadávací dokumentace stanovuje, nemůžeme tomu bránit. Jinak bychom postupovali diskriminačně, a tím být celá veřejná zakázka mohla být zrušena,“ sdělil Zdeněk Navrátil. Změnou bude rovněž způsob výběrového řízení – namísto elektronické aukce půjde o klasickou obálkovou metodu, kde firmy nabídnou svoji cenu. „Elektronicky se dá sice získat zajímavější cena, jenže firma pak nemusí mít na to, aby za tu cenu sehnala lidi, kteří práci odvedou,“ dodal žďárský starosta.

Aktuálně je město posečeno, což ale souvisí i s klimatickými podmínkami. „Je sucho a tráva prakticky neroste, takže teď není co řešit. Uvidíme, kdo a za kolik vyhraje výběrové řízení tentokrát. Město posledně sice ušetřilo, ale Žďár byl zarostlý a lidé pořádně naštvaní. A nakonec se stejně museli najmout a hlavně zaplatit další sekáči,“ vyjádřil se Pavel Nedoma ze Žďáru nad Sázavou.