Ve Žďáře se totiž bude století státnosti slavit celý týden, přičemž v programu je pestrý kaleidoskop nabízející divadlo, přednášky, koncerty, výstavy, program v zámku, lampionový průvod, průřez filmovou tvorbou v kině, veselice v duchu první republiky, start balonu s poštovními zásilkami u příležitosti filatelistické výstavy či třeba symbolické vysazení stromu svobody v parku v Sadové ulici.

Při oslavách nemůže chybět ani připomínka prvorepublikové návštěvy města prvním prezidentem T.G. Masarykem před devadesáti lety, kdy současně došlo ke vzniku dnes již legendární fotografie s prezidentem, který drží v náručí malou holčičku v kyjovském kroji. Pohotový fotograf tehdy pořídil snímek, jenž se o deset let později stal předlohou pro vznik poštovní známky, která obletěla svět. Holčičkou v prezidentově náručí byla tehdy tříletá Evička Neugebauerová, později provdaná Haňková, jež od roku 1951 žije s rodinou v USA. Horácké listy z 29. června 1928 o žďárském setkání napsaly: „Jménem dětí ze Žďáru a okolí pozdravila pana prezidenta Vlasta Fňukalová s celým sborem dětí. Nejmenší z nich, tříletou Evičku Neugebauerovou, vzal pan prezident při tom do náručí a zeptal se: „Jak se jmenuješ? Pojedeš se mnou?“ Ale milá Evička vrtí hlavou, že ne. Od maminky se jí nechce.“

Aktuálně se proto žďárská radnice pokusila Evu Haňkovou, které je již 93 let, do Žďáru na oslavy pozvat. „Paní Haňková bohužel nepřijede, přece jenom kombinace jejího věku, velké dálky a zdravotního stavu to neumožňuje. Pokoušíme se ale nyní vyřešit, jak bychom ji mohli do oslav zapojit na dálku. Komunikační technologie jsou již na takové úrovni, že by se to mohlo podařit,“ sdělil Jakub Axman.