„Chceme začít stavět hned, nakoupíme klece, vybetonujeme výběhy. Od 1. ledna plánujeme zahájení provozu," informoval Milan Janáček s tím, že kapacita útulku bude činit dvacet psů.

Vedení Žďáru další útulek vítá jako možnost konkurence. „Vznik nového útulku posílí konkurenční atmosféru v nabídce těchto služeb, což vnímáme jako vhodné. Územní plán umožňuje v těch místech podobné zařízení provozovat a společnost Úsvit o to projevila zájem," vyjádřil se žďárský místostarosta Josef Klement. Nájemní smlouva k pozemku byla uzavřena na dobu neurčitou s tříměsíční výpovědní lhůtou a výší nájemného čtyřicet korun za metr čtvereční ročně, přičemž pronajatá plocha je dvě stě metrů čtverečních.

Více možností

Ve Žďáře však zatím všechno zůstane při starém a zatoulaní psi budou umisťováni do útulku u hotelu Grunt ve Vysocké ulici. Tam může být drženo až třicet zatoulaných psů. „Až bude nový útulek stát, tak se o jeho možném využití bude jednat," uvedl vedoucí městské policie Martin Kunc.

„Jsme ale samozřejmě rádi, že ve městě přibude další podobné zařízení, protože to přinese konkurenční prostředí, a my budeme mít případně další možnost, kam nalezené psy vozit," sdělil Kunc s tím, že ročně do útulku ve Vysocké ulici přivážejí kolem padesáti až šedesáti psů. Smlouvu se psím útulkem má žďárská radnice uzavřenu do 31. března 2016. Zařízení využívají i jiná města a obce.

Ve žďárském psím útulku byly v průběhu uplynulého roku zjištěny různé závady, které dostala jeho provozovatelka Jolana Sojková za úkol odstranit. Množily se totiž stížnosti lidí adresované žďárské radnici i veterinární správě, z čehož vyplynuly opakované kontroly.

Stav zařízení, které ve Žďáře funguje od roku 1995, přičemž soukromá majitelka ho od města převzala v roce 2003, se podle dřívějšího prohlášení žďárské radnice blíží k hranici své životnosti. Jolanu Sojkovou se Deníku nepodařilo zkontaktovat na pevné lince, ani na mobilním telefonu.

Nedávno se však Jolana Sojková v rámci odstraňování veterináři nalezených závad vyjádřila v tom smyslu, že psí útulek, který má kapacitu až tři desítky psů, chce udržet. O totéž mělo zájem i město, a proto také radnice začátkem roku investovala téměř devadesát tisíc korun do nákupu dvou karanténních kotců, které byly před půl rokem do psího útulku ve Vysocké ulici smluvně zapůjčeny. V lednu byla majitelce prodloužena smlouva a zároveň byl zvýšen poplatek města za jednoho umístěného psa z 50 na 65 korun za den.

Nejbližší psí útulky fungují v Polné a v Havlíčkově Brodě. Zatoulaní psi nemusí nutně pocházet ze Žďáru, i když jsou odchyceni právě tam. Městu ale vzniká povinnost za ně v útulku platit. „Ke svým majitelům se vrátí odhadem polovina psů," dodal Kunc.