„Jde o výměnu tři tuny vážícího teleskopického pístu výtahu, který byl dovezen z Itálie," informoval mluvčí novoměstské nemocnice Roman Kratochvíl.

Nezvyklé dění před chirurgickým pavilonem i zapovězená místa obehnaná páskou poutaly pozornost procházejících lidí. „Už na ně koukám pomalu hodinu," prohlásil v sobotu kolem půl desáté ráno František Látal ze Žďáru nad Sázavou, který sledoval práci zaměstnanců výtahářské firmy z lavičky v parku. „Manželka šla do nemocnice navštívit sestru, ale nějak se tam zdržela, tak zrovna nemám co jiného na práci. Dělám jí totiž šoféra. Ale nevadí mi to. Je pěkně a to, co vidím, je zajímavé. Jeřáb s tak velkým ramenem se zase tak moc často nevidí," prohlásil muž.

Nejdříve musel být ve výtahové šachtě odmontován původní vysloužilý dvanáct metrů dlouhý píst, vysunut šachtou přes „střechu" heliportu nad betonovou přistávací plochu a pomocí jeřábového ramene pak snesen na zem. Tam z něj technici, než jej mohli demontovat na několik částí, vyčerpali asi sto padesát litrů oleje. Poté teprve přistoupili k instalaci nového výtahového pístu.

„Taková věc určitě nebude žádná sranda, musí se všechno rozložit a pak zase na milimetr přesně složit, aby to správně fungovalo. Jsou to machři," prohlásil s odkazem na šikovné ruce výtahářů jeden z pacientů, který si v županu vyšel ven zakouřit a rovněž ho upoutalo dění před chirurgickým pavilonem. „A navíc ještě pořád lezou kdesi po výškách. To já bych nedal, protože mám závrať už i na dvoumetrovém žebříku na půdu," dodal s úsměvem pacient.

Výměna pístu výtahu byla součástí celkové rekonstrukce heliportu pro přistávání vrtulníků letecké záchranné služby, který byl v novoměstské nemocnici zprovozněn bezmála před dvanácti lety – v září roku 2002. Následně byla zrušena původní přistávací plocha, kterou tvořila část parkoviště před nemocnicí, kde do té doby vrtulníky s nemocnými přistávaly i vzlétaly. První letecký transport prostřednictvím nového heliportu se uskutečnil 31. října 2002. Jednalo se o pacienta s těžkým poraněním páteře, který byl vrtulníkem transportován do Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích.

Rekonstrukce výtahu bude dokončena v srpnu. „Novoměstskou nemocnici to bude stát necelé dva miliony korun, heliport by měl být opět v provozu na konci prázdnin," potvrdil Roman Kratochvíl s tím, že v současné době vrtulníky přistávají na ploše za firmou Medin. „Pacienti jsou odtud do nemocnice převáženi sanitkou," dodal mluvčí.