„S dětmi jsme už probraly správné čištění zubů, zdravou výživu a hygienu, zlomeniny, a dnes máme na programu masáž srdce a dýchání z úst do úst,“ popsala Žaneta, studentka zdravotnické školy.

Děti se tak zábavnou formou výkladu dozvěděly to, co neovládá často ani mnohý dospělý. Zároveň si zopakovaly informace, které už znaly z předchozích přednášek. Nejdůležitější pro ně bezpochyby je znalost základních telefonních čísel na krizové linky, které ale většina dětí bez problémů ovládá.

„Jedna, pět, pět, doktor je tu hned,“ vykřikovaly jeden přes druhého, když se jich učitelka ptala, na jaké číslo by volaly, kdyby jejich kamarádka spadla z prolézačky a zranila se. Předškoláčci si pak vyzkoušeli, jak by vypadal rozhovor s lékařem, jemuž se měli zkusmo představit a objasnit, co se jejich kamarádce stalo, kde k tomu došlo a jaké má zraněná potíže.

Vzhledem k tomu, že všechny děti z Vysočánku v těchto zimních dnech lyžují, trénovaly se zdravotnicemi také situaci, kdy ke zranění dojde v lese. Pomocí dvou lyžařských hůlek a zimních bund tedy vytvořili obyvatelé školky provizorní nosítka, jejichž pohodlí však zatím vyzkoušela pouze panenka.

„Zdravověda je součastí celého projektu, v rámci kterého spolupracujeme i s dalšími našimi partnery. Snažíme se děti učit, jak se chránit, pečovat o sebe a také jak pomoci ostatním,“ vysvětluje ředitelka mateřské školy Marie Polednová.