„Úlovky" nosí houbaři do vojnoměsteckého hostince U Malivánků, protože hostinský Jan Malivánek je duchovním otcem soutěže. Vítěz, jenž první do hostince křemenáče přinese, si vždy také něco odnese – cenu. Podoba ceny je proměnlivá, pokaždé ji představuje něco jiného.

„Jsou to takové praktické dárky. Vždy je to ale něco, co se vztahuje k houbám nebo se minimálně může každému houbaři hodit," vysvětlil Jan Malivánek. Šťastní nálezci tak byli v minulých letech oceněni například houbařským košíkem, atlasem hub, kulturou hlívy ústřičné, ale i nožem nebo deseti pivy. „Letos první, kdo přinese křemenáč, dostane houbařskou kuchařku. O ceny ale v této soutěži nejde. Hlavní je houbařovo vědomí, že ostatní předstihl, a je tedy pro sezonu nejlepší," řekl s úsměvem Jan Malivánek, který je sám zapáleným houbařem.

První křemenáče nacházejí místní hledači většinou koncem května. V loňské sezoně předvedl husarský kousek místní houbař Pavel Hocke. Prvního křemenáče přinesl do hostince i předloni, loni svoje prvenství zopakoval. Ten podíl na vítězství připisuje i svému retrívrovi Benovi. „Psa chodíme venčit do přírody, a když s ním jdu já, oběhneme všechny břízky v okolí," pověděl dvojnásobný vítěz.

„Já po nich nepátrám, nesoutěžím," odpověděl Jan Malivánek na otázku, zda se mu někdy „nedopatřením" nepřihodilo, že by našel křemenáče dřív než účastníci jeho hledačského klání. „Já vyrážím až po tom, co někdo s prvním nalezeným křemenáčem přijde. To je pro mě znamením, že můžu chodit na houby – že už rostou," smál se hostinský-houbař.