Někde však už začínají uvažovat o tom, že systém placení parkovného nemusí být až tak úplně výhodný. Ve Velké Bíteši sice před časem parkování na Masarykově náměstí zpoplatnili zavedením automatů, ale později se začali obávat snížení počtu návštěvníků města, potažmo zákazníků tamních živnostníků a firem.

„V minulém volebním období byly zřízeny parkovací automaty, ovšem Bíteš je na něco takového moc malé město. Parkomaty rušit nehodláme, když už ve městě jsou, ale zavedli jsme první hodinu parkování zdarma,“ sdělil bítešský radní a restauratér Jiří Rauš.„Nechceme, aby první dojem, který si návštěvník o městě udělá, byl ten, že musí zaplatit za parkování,“ doplnil starosta Bíteše Milan Vlček.

Omezené stání

Ve Velkém Meziříčí již řadu let platí deseti korunami zpoplatněný vjezd na Náměstí. V lokalitě byla později zřízena časově omezená stání, stejně jako v přilehlé ulici Novosady. „Chtěli jsme dosáhnout toho, aby docházelo k rychlejší obměně aut,“ potvrdil velkomeziříčský místostarosta Josef Komínek.

Časově omezené stání v centru Velkého Meziříčí platí ve všední dny od sedmi do sedmnácti hodin. Řidič po zaplacení deseti korun vjede na Náměstí. Když ví, že déle než hodinu časově omezené místo blokovat nebude, zaparkuje. Za čelní sklo pak umístí papírový kotouč, který si obstará v infocentru, na němž vyznačí začátek parkování.

Na stání na časově omezených místech dohlížejí strážníci, kteří mohou řidiče za špatné parkování pokutovat, blokově až do výše dvou tisíc korun, ve správním řízení pak od patnácti set do dvou a půl tisíce.

Placené a časově omezené parkování je zavedeno také na novoměstském Vratislavově náměstí. Za odstavení vozu šoféři vydají peníze i ve středu Žďáru nad Sázavou a v některých ulicích v blízkosti centra města.

Stání je zpoplatněno v pracovní dny od sedmi do osmnácti hodin, v sobotu je parkovací lístek třeba od sedmi hodin do poledne, platit je možné i formou sms zprávy.„Ve městě jsou nyní tři parkovací automaty, jeden na náměstí Republiky, druhý v Hutařově ulici a třetí ve Veselské ulici,“ sdělil velitel městské policie Martin Kunc.

Se zpoplatněním parkování naopak ani výhledově nepočítají v Bystřici nad Pernštejnem, a to ani na tamním náměstí.

Ve snaze omezit množství řidičů hledajících místo ke stání přímo před obchody a úřady na Masarykově náměstí před časem vybudovali záchytné parkoviště pro zhruba sto třicet aut v jeho těsné blízkosti. Do centra se lidé od svého auta následně dostanou během dvou minut po kryté visuté lávce.

„Nemá smysl na náměstí zavádět parkovací automaty, když nemáme městskou policii, a tedy ani kompetence k tomu, abychom mohli řidiče kontrolovat a případně pokutovat. Takže na řidiče, kteří by za parkování nezaplatili, anebo stáli na místě déle, než by měli, neexistuje žádná páka,“ sdělil starosta Bystřice nad Pernštejnem Karel Pačiska.

--------------

Parkování

– je zpoplatněno přímo v centrech měst ve žďárském okrese, případně v jejich těsném okolí

– za parkování zaplatíte ve Žďáře nad Sázavou, v Novém Městě na Moravě, Velkém Meziříčí i ve Velké Bíteši

– ve Velké Bíteši nyní mají první hodinu parkování na Masarykově náměstí zdarma

– v Bystřici nad Pernštejnem a nejmenším městě okresu – Svratce – se za parkování neplatí