„Potřebujeme umístit čtyřicet dětí, čtrnáct jich je ale nad kapacitní možnosti školky. Jelikož ale chceme rodičům vyhovět, vybudujeme ještě jednu třídu,“ sdělil Bohumil Cempírek, starosta Polničky.

Celá akce by měla být realizována co nejdříve, aby již na počátku školního roku mohly všechny děti nastoupit do mateřinky. „Projektant odhadl, že vybudování nové třídy vyjde na asi šest set tisíc korun, doufáme ale, že v reálu to bude o něco méně. Pomohou snad také rodiče dětí,“ dodává Bohumil Cempírek.

Problémy s nedostatkem volných míst v mateřské škole mají také ve Velké Losenici. „Žádostí máme dvacet jedna a můžeme jich uspokojit pouze šest.

Obec ale snad uvažuje o rozšíření stávající třídy,“ sdělil Miroslav Hromádka, ředitel mateřské školy. Ve Velké Losenici se školka dříve nacházela ve zvláštní budově, to ale bylo finančně příliš náročné, navíc v té době dětí nepřibývalo, proto byla následně přemístěna do objektu losenické základní školy.

S nepřiměřenými finančními náklady za provoz mateřinky se potýkají také v Radostíně nad Oslavou. „Máme ji v samostatné budově, která je už dost stará, takže náklady jsou skutečně vysoké. Rádi bychom proto školku přesunuli do základní školy, kde máme volné místo,“ sdělil radostínský starosta Josef Fabík s tím, že by se přemístěním navýšila i kapacita zařízení.

Také v této obci totiž mají problém s nedostatkem volných míst. „Ačkoliv naše školka pojme celkem čtyřicet osm dětí, stejně jsme jich museli letos osmnáct odmítnout,“ dodává Fabík.

Do mateřské školy Radost v Sázavě u Žďáru se v den zápisu, tedy 7. dubna 2009, přišlo podívat dvanáct rodičů se svými ratolestmi. I tam ale nemohou být všichni zájemci o umístění potomka uspokojeni, mateřská školka jim totiž může nabídnout pouze sedm volných míst.

-------------

Čtěte také: Sedm žďárských školek má už plno