Férová snídaně se v Česku pořádala už počtvrté. Ve Velkém Meziříčí v zahradě na Ostrůvku měla akce, která se koná při příležitosti Světového dne pro fair trade, premiéru. „Druhou květnovou sobotu se slaví po celém světě. V České republice se letos přidalo čtyři tisíce čtyři sta dvacet lidí ve sto patnácti městech a obcích,“ řekla za pořadatele Gabriela Štěpánková.
Obchod s fairtradovým zbožím se vyznačuje tím, že za své produkty dostávají producenti, obvykle malí farmáři z rozvojových zemí, takovou výkupní cenu, která odpovídá nákladům na výrobu a zaručuje jim důstojný život. „Člověk by měl přemýšlet nad tím, co jí, co kupuje. Za vším je lidská práce. A je otázka, jak moc důstojně byl výrobek vyroben,“ nechala se slyšet Petra Janoušková.

Při pěstování a výrobě fairtradového zboží v chudých zemích Afriky, Asie a Jižní Ameriky musejí být dodržována lidská a pracovní práva a výroba musí být šetrná k životnímu prostředí. Platí tam zákaz zneužívání dětské práce. Kromě ceny za zboží je organizacím farmářů vyplácena prémie určená na projekty podporující místní komunity. „Myšlenka projektu Férové snídaně ve vašem městě je velmi prostá. Současně s tisíci dalších lidí na celém světě, po boku svých blízkých a přátel, posnídat fairtradové a lokální produkty a dát tak najevo svůj zájem o téma spravedlivého obchodu a zodpovědné spotřeby,“ uvedla Gabriela Štěpánková.

Ve Velkém Meziříčí se u společné snídaně sešlo sedm rodin. Každá přinesla vlastní pochutiny. Všichni navzájem ochutnávali buchty, chléb, marmelády, kávu i čaj. „S dětmi jsme včera upekli domácí müsli s oříšky,“ nabízela k snídani svoji dobrotu Alice Trojanová. Koláč z fair trade produktů a domácích vajec a bezlepkový chleba připravila Martina Pospíšilová. Jak prozradila, nejraději snídá sladké. Müsli s jogurtem a ovocem a kávu. „Jsem ráda za pohodovou atmosféru, kterou náš happening má,“ řekla Petra Janoušková. Jak dodala, lidé ve městě v drtivé většině vůbec nevědí, co to férový obchod je.  „Udělali jsme první krok. Chceme, aby se férová snídaně dostala do povědomí lidí, a snad jich příští rok přijde více,“ dodala Janoušková.

Prodejní obrat fairtradových výrobků loni vzrostl o 80 procent na 174 milionů korun. Zájem o zboží, za něž jeho producenti z rozvojových zemí dostanou spravedlivě zaplaceno, je dán hlavně větším rozšířením prodejních míst. V tiskové zprávě to uvedli zástupci společnosti Fairtrade Česko a Slovensko. „Bohužel, třeba právě v Meziříčí výrobky fair trade neseženete,“ poznamenala Petra Janoušková.

 Certifikované výrobky jsou i poměrně drahé. „Třeba i třikrát dražší, než ty obyčejné. Nemůžeme si je dovolit každodenně kupovat. Ale ono nejde o to, používat výhradně jen certifikované suroviny. Důležité je občas myšlenku nákupem podpořit. A samozřejmě nakupovat také u místních farmářů,“ řekla koordinátorka Férové snídaně ve Velkém Meziříčí Petra Janoušková.

Lidé v Česku ale fair trade výrobky prý kupují také coby luxusnější zboží. „Spotřebitelé často výrobky kupují, aniž by věděli, že jde o výrobek eticky obchodovaný. V tomto ohledu je potřeba českou společnost dále vzdělávat," uvedl Jiří Remr z Institutu evaluací a sociálních analýz a člen správní rady Fairtrade Česko a Slovensko. Povědomí mají zvýšit osvětové akce v rámci Týdne pro fair trade. Akce vyvrcholila právě v sobotu 10. května při férových snídaních.