Na Žďársko se sjeli nejenom vystavovatelé z Vysočiny, ale i z dalších koutů republiky. A nechybí ani chovatelé ze Slovenska. „Máme tu asi 250 králíků, 200 holubů, 150 kusů drůbeže a 300 morčat, která tvoří hlavní část expozice. Celkem kolem tisícovky zvířat,“ prozradil za organizátory, Základní organizaci Českého svazu chovatelů Velká Losenice, Václav Nedělka.

Mezi králíky má na výstavě své zastoupení mimo jiné Český strakáč či české národní plemeno králíka, konkrétně Český albín, který byl podle slov Nedělky vyšlechtěn profesorem Žofkou v roce 1928 na klobouky, protože má zcela jinou srst než klasický králík. „Z holubů zaujmou například Prácheňský káník, Rakovnický kotrlák, Slezský voláč i Český rejdič,“ poznamenal Nedělka.

Nejlepším holubem Podpeperské výstavy se stal Slezský voláč červený bělouš Miloslava Bratršovského z Velké Losenice, jenž se chovu holubů věnuje od roku 2003. Ve voliéře předvedl návštěvníkům celkem pět voláčů, doma má ale kolem šesti desítek holubů. „S holuby se účastním pravidelně výstav na Vysočině. Dle směrnice se u Slezských voláčů hodnotí, jakou mají hlavu, zobák, postoj, nožičky a vzhledem k tomu, že jde o voláče, musí mít zejména pořádně nafouklé vole,“ řekl člen velkolosenického svazu chovatelů.

Zdroj: Deník/ Zlata Ptáčková

Až ze Středočeského kraje, Příbramska, zavítal do Losenice Lukáš Tajner, který s sebou přivezl chlupatý kur, Hedvábničky velké vousaté. Charakteristické pro ně je chochol, vous a oproti normálním slepicím, které mají čtyři prsty, disponují hedvábničky prsty pěti. „Hedvábničky jsou starým plemenem vyšlechtěným v Číně. Jde o okrasné slepice, třeba na zahradu, kterým se říká kvokací stroj. Kvokají totiž několikrát do roka. Většina chovatelů si je pořizuje proto, že vysedí úplně všechno. Od kachen a hus, přes krůty a perličky až po kuřata cizích slepic, a navíc je i perfektně odvodí,“ uvedl Tajner s tím, že toto plemeno je výborné na mazlení a je hodné k malým dětem. Slepice hedvábničky snese za život asi 80 vajec. „Hedvábničky mohou být bílé, žluté nebo například divoce zbarvené. Bílé slepice by se ale neměly krmit kukuřicí, protože jim pak žloutne peří,“ dodal chovatel z Křešínska.

Zdroj: Deník/ Zlata Ptáčková

Početnou skupinu vystavovaných zvířat tvoří morčata. Lidé si mohou pohladit alpaky, peruánce, ale také mimo jiné bezsrsté morče neboli Skinny morče. Nahé není úplně, může mít chlupy na hlavě i nožkách. „Skinny morče jsme pořídili dceři před čtyřmi lety k svátku, a pak se nám tak zabílilo, že jsme je začali chovat,“ prozradila Lucie Šustáčková z Moravce. „Vzhledem k tomu, že nemají srst, potřebují neustále něco konzumovat. Musí žrát seno, aby si brousila zuby. A teplo alespoň 20 stupňů Celsia,“ dodala Šustáčková.

Stanovené objížďky opravovaného úseku silnice II/602.
Demolice a výstavba nového mostu uzavře frekventovanou silnici

Od morčat nemohla odtrhnout oči ani sedmiletá Natálka, která do Velké Losenice přijela se svými prarodiči ze Žďáru nad Sázavou. „Já doma zvířátko nemám, ale chtěla bych. Třeba tohle morčátko nebo zakrslého králíčka. Maminka mi to nechce dovolit,“ posteskla si Natálka a smutně v náručí chovala morče plemene alpaky. Podle chovatelky Věry Volné z Valašského Meziříčí se toho morčátko jako jediné hladí odzadu dopředu. „Srst mu roste obráceně, od zádi k hlavě. Když ho budete hladit normálně, od hlavy dozadu, nic se mu samozřejmě nestane. Jen bude rozcuchané. Alpaka má díky své dlouhé srsti i ofinku na čele. Stejně jako morče peruánec,“ řekla chovatelka. Tato plemena tedy vypadá často úplně stejně zepředu i zezadu.

V průběhu výstavy se líhla v umělé líhni kuřátka, ve voliéře se prochází pávy, nechybí pštrosy emu, mini kozičky, ovce a poníci. „Kamarád také donesl Herkula Antilského, což je brouk s obrovským rohem, který tvoří až polovinu jeho délky,“ doplnil Václav Nedělka. Herkules je považován za jednoho z největších brouků světa, dosahuje délky až 19 centimetrů a vyskytuje se v deštném pralese Střední a Jižní Ameriky.

Osmnáctou podpeperskou výstavu ve Velké Losenici je možné navštívit ještě v neděli 30. července od 8 do 17 hodin. Některá zvířata jsou prodejní.