„Minulý týden jsme zaznamenali 1060 nových případů, to je v přepočtu 973 nemocných na sto tisíc lidí,“ uvedla vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.

V posledních třech týdnech je na Žďársku patrný nárůst počtu nově nemocných. Ještě před více než měsícem se jejich počet postupně pohyboval kolem pěti až osmi set. „Obranou je očkování proti aktuálnímu kmeni chřipky,“ poznamenala žďárská epidemioložka.

Vakcinace se na podzim provádí až do doby, než počet všech nemocných přesáhne epidemický práh, což je dva tisíce případů na sto tisíc obyvatel.
Proti chřipce nyní za úhradu očkují praktičtí lékaři, pediatři, a také je možné nechat si vakcínu aplikovat ve žďárském územním pracovišti Zdravotního ústavu se sídlem v Jihlavě. „Očkujeme ve středu od 14 do 16.30 a ve čtvrtek od 8 do 12 hodin. Vakcína včetně aplikace vyjde na 220 korun,“ sdělil lékař ústavu Miroslav Kříž.

Letos se očkování proti běžné sezonní chřipce jeví důležitější než kdy jindy, a to v souvislosti s takzvanou mexickou či prasečí chřipkou – oficiálně pojmenovanou Pandemik H1N1 2009.

Podle názorů některých odborníků se dá předpokládat, že očkování proti běžné chřipce by mohlo ztlumit následky případného úderu prasečí chřipky. „Člověk má po prodělané sezonní chřipce oslabený organismus, takže by mohl být vnímavější i vůči viru prasečí chřipky. A pokud by se jím poté nakazil, byla by to zátěž ohrožující jeho zdraví nebo i život,“ vyjádřila se Renée Mašová.

Potrápit nebo i vážně ohrozit může lidi i „obyčejná“ chřipka. A to zejména pacienty, kteří trpí nějakou chronickou chorobou a mají stabilně oslabený organismus, případně pacienty po prodělaných vážných onemocněních nebo náročných operačních zakrocích.