Také letos zazní u lesních studánek, které nesou jména Barborka a Vitulka, slavná kantáta Bohuslava Martinů. Tentokráte se jí zhostí Ženský pěvecký sbor Základní umělecké školy (ZUŠ) Blansko s živým hudebním doprovodem. Dirigovat bude Dominik Pernica.

„Kantátu jsme začali studovat již v minulém roce. Měli jsme v plánu ji provádět na třech vystoupeních v Blansku. Všechny tři akce se zdařily. Kladná reakce publika byla jakousi motivací usilovat o provedení kantáty právě ve Třech Studních, kde se každoročně hraje. Je to pro nás velká srdeční záležitost, protože hudbu Bohuslava Martinů máme všichni rádi. A zahrát si Otvírání studánek v místech, kde Martinů trávil svoje poslední dny ve vlasti, pro nás bude velkým zážitkem. Zvláště, když Studánky vypovídají především o autorově lásce k Vysočině a o jeho velké touze vrátit se zpět domů,“ vyjádřil se dirigent Dominik Pernica.

V letošním roce si kantátu sbor připomněl v rámci dvou větších zkoušek, zejména pro souhru, která podle Pernici není vždy jednoduchá. „Otvírání studánek je rozsahem malé dílo, nicméně intonačních, rytmických a jiných záludností je v něm opravdu dostatek. Na našich zkouškách jsme se ale pokoušeli vše dopilovat tak, aby posluchači s naším vystoupením byli spokojení. Doufám, že publikum z Vysočiny nezklameme,“ dodal Pernica. Ženský pěvecký sboru ZUŠ Blansko má 35 členek ve věku od 15 do 70 let.

Dále vystoupí folklórní soubory Komíňáček ze Základní školy Brno – Komín s pásmem Ta komínská děvčata a Rožínka z Dolní Rožínky s pásmem Pradleny a Studánky. O historii Otvírání studánek bude hovořit starosta Třech Studní Miloš Brabec. Slavnost u studánek se uskuteční v sobotu 27. května od 14 hodin.