Kromě interaktivní expozice k chystanému dokumentu měli návštěvníci možnost nahlédnout do života středověkého těžkooděnce – mohli si vyzkoušet váhu kroužkové zbroje nebo zjistit, jak se orientovat ve středověké hrncové přilbě. Ukázku prováděli profesionálové zabývající se středověkem ve formě takzvané living history, kdy je kladen důraz na autenticitu oblečení i výstroje.

Akce se symbolicky uskutečnila v den svatého Rufa, tedy 26. srpna 2019 - přesně před 741 lety (26. srpna 1278) na Moravském poli padl český král Přemysl Otakar II. Film režiséra Jana Svatoše bude pojednávat také o františkánském mnichu Odorikovi, našem prvním velkém cestovateli. „Odorik i Přemysl se sice nikdy nepotkali, přesto ovlivnili nejen sami sebe, ale i životy budoucích generací. Jejich životní příběh změnil vnímání časoprostoru přesahující geografické i kulturní hranice Evropy. Zatímco poutník Odorik byl metaforicky ovocem královy politiky, Přemysl se stal její vlastní obětí,“ prozradil zápletku režisér Svatoš.

„Jedinečný a důsledný režisérský přístup Jana Svatoše je zárukou, že se rodí nový dokumentární počin, který v České republice nemá obdoby,“ vyjádřila se producentka Ivana Buttry ze společnosti Art Francesco, jež film produkuje a bude jej i distribuovat. Dramaturgem se stane Rudolf Adler z FAMU a záštitu nad filmem udělil Italský kulturní institut v Praze a přislíbilo ji i město Pordenone.

Realizace dokumentárního snímku bude podle režiséra náročná, neboť natáčet se bude nejenom u nás, ale i v dalších evropských zemích. „Františkán Odorik, označovaný někdy také jako Oldřich z Čech, pocházel z Furlánska a byl prvním Evropanem, který stanul v Tibetu a zaznamenal mnoho pozoruhodného. Zůstal ale ve stínu slavnějšího Marca Pola a dalších středověkých celebrit,“ sdělil Jan Svatoš.

Proč se stan objevil poprvé na Vysočině právě ve Třech Studních? „Představovali jsme tu veřejnosti i naše předchozí filmy a nejinak tomu je i s přemyslovským tématem,“ uvedl Jan E. Svatoš k zahájení turné speciálního stanu. Film Až zařve lev by se měl na plátnech kin objevit v roce 2021.