Stavba cyklostezky, která propojí Svratku a Svratouch je v plném proudu. Bude dlouhá přes půl kilometru a vyjde na téměř 14,4 milionů korun. "Na stavbu město obdrželo dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) přes devět milionů korun,“ řekl starosta Svratky František Mládek.

Přes potok Řivnáč mají vést dvě lávky jedenáct metrů dlouhé. „Škoda, že jsme nemohli vést cyklostezku podle původního záměru po druhém břehu potoka. Ušetřili bychom tak náklady na stavbu obou lávek. Na druhou stranu jsme tak pomohli přírodě. Ochránili jsme konkrétně čolky, modrásky a jiné zde žijící obojživelníky a živočichy,“ dodal Mládek. Stezka bude podle starosty hotová do konce listopadu.

Seč byla provedena na Hojkovském rašeliništi.
Obří pavouk a ještěrka na rašeliništi v Hojkově. Proč obrazy vzniky? Podívejte

Druhá cyklostezka propojí Svratku a nedaleký Herálec. Dlouhá bude téměř tři kilometry. "Povede přes řeku Svratku a bažiny okolo do katastru Herálce. Vznikne zde sedmdesát metrů dlouhý most na dřevěných pilotech. Cyklostezka povede částečně lesem, ale i otevřenou krajinou,“ nastínil Mládek.

Tato cyklostezka bude dražší, vyjde na téměř pětadvacet milionů korun. "Na její výstavbu jsme obdrželi dotaci z Fondu Vysočiny ve výši téměř dvou milionů korun. Dotace ze SFDI bude činit přes dvacet milionů korun,“ sdělil Mládek. Město nyní čeká výběrové řízení na dodavatele stavby. Realizace by měla začít letos na podzim, nejpozději příští jaro. (ras)