V minulých komunálních volbách získala nejvíce křesel, sedm z patnácti, ODS, starostou se však stal Boris Jakubík (ČSSD). Ten hodlá svůj post obhajovat i nyní, je jako jednička na kandidátní listině sociálních demokratů. Ti nyní ve vedení města operují čtyřmi mandáty.

Při květnových parlamentních volbách byla politická nálada ve městě nakloněna spíše ČSSD (26,14% hlasů), která se v tomto případě vítězně utkala s ODS (21,33%). Odrazí se tato „nálada“ voličů i při komunálkách? Na to se podle starosty Borise Jakubíka spoléhat nedá.

„Je pravda, že v parlamentních volbách se lidé spíše přiklonili k ČSSD, avšak nepřeceňoval bych to. Ale ani nepodceňoval. Komunální volby jsou však něco jiného než parlamentní. V komunálkách se volí spíše konkrétní lidé napříč politickým spektrem než politické strany,“ uvedl starosta Svratky Boris Jakubík (ČSSD).

Na kandidátkách jednotlivých partají jsou jména všech současných zastupitelů. Většina z nich je bez politické příslušnosti jakožto sympatizanti politické strany, pod jejíž hlavičkou kandidují.

Kromě sedmi křesel, která na radnici drží ODS a čtyř sociálně demokratických, před čtyřmi lety po dvou obsadily ve Svratce KDU–ČSL a KSČM.

--------------

Končící zastupitelstvo

Sbor zastupitelů města Svratky pracoval v letech 2006 – 2010 v následujícím složení:

Boris Jakubík (ČSSD), starosta

Josef Sehnal (ČSSD), BEZPP, místostarosta

Jaromír Rada (KDU–ČSL),BEZPP

Miloš Hromádka (ČSSD), BEZPP

Zdeněk Vojta (KDU–ČSL)

František Peňáz (ODS), BEZPP

Martin Mudroch (ODS), BEZPP

Vlastimil Luciuk (ODS), BEZPP

Ivana Nováková (ČSSD)

Jaroslav Bogvaj (KSČM)

František Pospíšil (KSČM),BEZPP

Ludmila Mayerová (ODS),BEZPP

Petr Kulík (ODS), BEZPP

Jiřina Foltanová (ODS), BEZPP

Jan Vítek (ODS), BEZPP