Příznivci fotbalu společně diskutují o utkáních, pouštějí si filmové záznamy a dokonce píší kroniku. „S uživateli stacionáře se znám již delší dobu, s některými jsem se aktivně stýkal ještě před jeho vytvořením. Je mezi nimi spousta fotbalových nadšenců, kteří rádi navštěvují místní stadion Sportovního klubu Bystřice nad Pernštejnem," říká .Roman Bárta.
V dobrovolnické práci děláte v podstatě to, co vás baví a zajímá. V čem konkrétně vaše působení v Rose spočívá?
Pouštím uživatelům záznamy odehraných zápasů, společně je komentujeme, rozebíráme, pomáhám jim s vedením kroniky, ukazuji fotky z odehraných zápasů a vyprávím jim zážitky z bystřického fotbalu.
Jak často se scházíte?
Do stacionáře docházím většinou v úterý. To mají uživatelé vyhraněný čas právě na tvorbu kroniky a činnost spojenou s fotbalem. Snažím se přijít několikrát do měsíce.
Které zápasy si promítáte? Ty místní nebo i republikové, či dokonce celosvětové?
Uživatele zajímají hlavně zápasy místního fotbalového klubu SK Bystřice nad Pernštejnem – Divize D. Republikové nebo celosvětové pouze v případě nějakého mistrovství, nebo při utkání velmi zajímavých soupeřů.
Chodíte společně i na nějaká utkání?
Uživatelé Rosy na stadion SK Bystřice nad Pernštejnem dochází poměrně často. Sportovní klub se stacionářem navázal velmi dobrou spolupráci. Uživatelé několikrát do roka navštíví stadion, ať už jako diváci nějaké soutěže nebo fotbalového utkání, nebo se aktivně zapojují do nějaké sportovní činnosti. Tento rok se aktivně účastnili fotbalového dne pořádaného pro nábor nových fotbalistů. Dále mohou navštívit již tradiční akci Charitativní fotbalový turnaj, který klub tento rok pořádal právě pro denní stacionář. Součástí turnaje byla veřejná sbírka, která trvá po celý letošní rok a výtěžek z této sbírky bude na konci roku předán Rose.
Zmínili jsme i tvorbu kroniky. Kdo ji vytváří a co v ní lze nalézt?
Kroniku vytváří uživatelé, ve spolupráci se mnou. Když nemohu pomoci já, pomohou pracovnice stacionáře, které se o místní fotbal také zajímají. Kroniku uživatelé vedou místnímu týmu SK Bystřice nad Pernštejnem, a to jak mužstvu Divize D, tak i bystřickému „béčku". Psát kroniku uživatele velmi baví, vystřihují si novinové články, tisknou komentáře z internetu, kreslí a dopisují informace ke každému zápasu. S myšlenkou založit kroniku přišel uživatel Filip, který je velký bystřický fotbalový fanda.
Co Vás na „dobrovolničení" baví?
Do stacionáře docházím velmi rád. Rozumím si s uživateli i s pracovníky. Rád pomáhám druhým a beru to jako samozřejmost. Zároveň při některých veřejných akcích, kterých se také účastním, poznávám nové zajímavé lidi. Jsem rád, že můžu patřit do party dobrých lidí.
Kdo se vlastně může stát dobrovolníkem?
Myslím, že v podstatě kdokoliv, kdo má chuť pomáhat a dělat něco prospěšného pro druhé.
Víte, že?
Rosa je zařízení Oblastní charity Žďár nad Sázavou. Podporuje osoby s mentálním a kombinovaným postižením, vede je k co největší možné míře samostatnosti a k začlenění do běžné společnosti. Služba působí v Bystřici nad Pernštejnem a blízkém okolí.