„Nechat otestovat se může každý, kdo byl v minulosti vystaven riziku infekce HIV, zejména prostřednictvím nechráněného pohlavního styku. Častější testování by měli využívat především lidé ze skupin ohroženějších HIV infekcí a žloutenkami, tedy muži mající sex s muži, osoby poskytující sexuální služby za úplatu a injekční uživatelé drog," informovala Barbora Augustýnová z centra Spektrum. Testování je anonymní.

Kampaň je zaměřená na zviditelnění problematiky HIV a AIDS a cílem je zpřístupnit testování na HIV infekci a hepatitidy B a C. Včasné odhalení nemoci umožňuje podstoupit léčbu, která dokáže zajistit kvalitní život. Čím dříve je infekce odhalena, tím je léčba účinnější.

Ve středu 30. listopadu se od 16.30 hodin ve Spektru uskuteční beseda s lékařem infekčního oddělení novoměstské nemocnice se zaměřením na HIV a hepatitidy. „Beseda je určena těm, kteří se chtějí dozvědět více o příznacích, průběhu, možnostech léčby a prevenci," řekla Augustýnová.

Mimo testování v rámci kampaně se zájemci mohou nechat běžně otestovat na protilátky HIV v novoměstské nemocnici s poskytnutím osobních údajů bezplatně. „Anonymní testování vyjde na 360 korun," řekl mluvčí nemocnice Roman Kratochvíl. Testování se provádí v oddělení klinických laboratoří v pracovní dny od 7 do 11 hodin.