Na kolik mateřská škola vyjde, zatím jasné není. „Rozpočet na stavbu ještě není vymezený. Pokud to ale bude možné, chtěli bychom začít stavět v příštím roce. Záležet ale bude právě na dotaci," vysvětlila Havlíková.

O nové školce obec uvažuje mimo jiné kvůli kapacitě té současné. „V současné době je základní a mateřská škola v jedné budově. Bojujeme ale s normou hygieny. Na každé dítě je požadován prostor alespoň čtyři metry čtvereční," popsala starostka Anna Havlíková.

Nová školka vznikne rekonstrukcí a rozšířením domu s číslem popisným šedesát devět, který stojí v sousedství obecního úřadu. „Je to velmi zajímavý projekt. Spojí se v něm dům z devatenáctého století, jeden z nejstarších v obci, a moderní přístavba," řekl architekt Ivan Wahla z brněnského ateliéru RAW, jenž na projektu pracuje.

„V původním domě se navíc dochovalo množství zajímavých prvků, ať už to jsou například staré dveře, okna či dřevěná podlaha z širokých prken. Tuto původní část zrekonstruujeme, ale budeme se ji snažit co nejvíce zachovat. Děti se tak budou setkávat i se starými řemesly," vylíčil Ivan Wahla.

Nová dvoupodlažní školka pojme ve dvou odděleních dohromady až osmačtyřicet dětí. „V nových prostorech bude v každém patře jídelna, herna a prostor na spaní, v původní budově bude sídlit vedení a pro děti tam také vzniknou další místnosti, jež mohou být využity jako různé dílny," popsal architekt Wahla.

Dominantou pak bude prostorný a ze všech stran obestavěný dvůr, který vznikne uprostřed areálu. Děti si tak budou moci hrát venku, přitom však budou stále v bezpečí školky. „Dvůr bude možné velkými prosklenými okny propojit s interiérem," doplnil Wahla.

Vařit se v nové školce nebude. „I nadále se budou jídla vařit v základní škole, v mateřské se budou pouze vydávat," popsala Havlíková.

Podle architekta bude stavba vhodně situovaná. „Líbí se mi, že to nebude klasická novostavba někde na kraji obce. Děti budou v bezpečí v centru městyse, mohou využívat okolní hřiště," vyjádřil se architekt Wahla.

Právě propojení historické stavby a moderní budovy je podle architekta významné. „Za původním domem stála hospodářská stavení. Připomenou je třeba dřevěné trámy, které budou v novostavbě využity. Celý komplex zachová původní siluetu, do níž však bude začleněná moderní prosklená budova," nastínil Wahla. Na návrhu spolupracoval kromě dvou kolegů z ateliéru i s místním projektantem.