Na třetím místě krajské kandidátky TOP 09, kterou podpořili Starostové a nezávislí (STAN), stojí jméno žďárského místostarosty Ladislava Bárty, hned pod ním je coby čtyřka starosta Borů na Velkomeziříčsku Josef Březka (STAN).

„Nějaké zkušenosti jsem už načerpal, takže jsem s kandidaturou souhlasil. Vedla mě k tomu i důvěra lidí v krajských volbách," uvedl Ladislav Bárta. „Jak volby dopadnou, nechci předjímat," dodal.

Čtyřkou za ODS je na Vysočině velkomeziříčský starosta Radovan Necid. Trojku na kandidátce Strany zelených má starosta Víru na Bystřicku Ladislav Stalmach, nyní bezpartijní. „Dostal jsem několik nabídek, nejvíce mě oslovila Strana zelených. Moje sympatie vzbudili hlavně lidé, kteří v ní na Vysočině jsou," sdělil Stalmach. „Politika není sprosté slovo, i když se v ní sprosťáci někdy najdou, bohužel. Mě ale politika baví," dodal starosta Víru.

Jedenatřicetiletého středoškolského učitele Radka Pátka z Velké Losenice do volebního boje jako dvojku nasadila KDU-ČSL. Pátek zastává post prvního místopředsedy krajských lidovců.

Komunisté mají na čtvrtém místě krajského zastupitele Jana Slámečku (KSČM) z Bystřice nad Pernštejnem. „Souhlasil jsem, ale mojí prioritou zůstává funkce v krajském zastupitelstvu," řekl Slámečka.

Dvojkou sociálních demokratů je politik a spisovatel Karel Černý (ČSSD) z Hamrů nad Sázavou, který usedá v lavici poslanců už od roku 1998. Na pátém místě krajské kandidátky Strany práv občanů Zemanovců se objevil žďárský operní pěvec Jakub Pustina, jenž je od roku 2010 zastupitelem Žďáru za TOP 09.

Politicky se již nechce angažovat Josef Novotný bezpartijní. Bývalý starosta Bystřice nad Pernštejnem a senátor ve Sněmovně donedávna zastupoval Věci veřejné.

„Politiky už bylo dost," prohlásil Novotný. Opět kandidovat odmítla i bývalá komunistická poslankyně Marie Rusová z Nového Města.

-----------------

Sestavit kandidátky nebyl problém, přesvědčují politici před volbami

Jihlava - Sestavit kandidátky pro nás nebyl problém, i když nás někdy tlačil čas. Takto se dají stručně shrnout odpovědi z politických stran či hnutí ohledně příprav na mimořádné říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Nové politické subjekty pak očekávají, že je voliči do sněmovních lavic vynesou, protože mají kvalitní kandidáty.

„Sestavení proběhlo zcela bez problémů, kandidátka je složena takřka kompletně z našich členů," vzkázala Věra Jourová, vysočinská lídryně hnutí Ano miliardáře Andreje Babiše, které jde do voleb poprvé.

Premiéru ve sněmovních volbách si odbude i Strana práv občanů Zemanovci. Jejich kandidátku na Vysočině povede vysokoškolská učitelka Ilona Švihlíková. Ta podle krajského předsedy SPOZ na Vysočině Bohumila Trávníka sice žije v Praze, ale pochází z Pelhřimova. „Sice momentálně na Vysočině není, ale myslím si, že tady k tomu má blízko, protože sem jezdí," uvedl. S výsledným stavem kandidátky je prý strana spokojena.

Také vysočinští lidovci ústy svého krajského tajemníka Josefa Dvořáka tvrdí, že sestavení kandidátky nebyl problém. „V našem případě se sestavování kandidátní listiny moc nelišilo od běžného termínu voleb. Již začátkem června jsme začali společně s okresními výbory pracovat na výběru kandidátů," řekl Dvořák. Dodal, že vše proběhlo de facto běžným způsobem, protože straníci byli na věc připraveni.

Vývoj očekávali

O jisté připravenosti se dá hovořit i u sociálních demokratů. Ti kvůli vládní krizi kabinetu Petra Nečase mimořádné volby očekávali. Po rozpuštění Sněmovny se přípravy jen urychlily.

„Sociální demokracie se na základě vývoje politické situace, kdy kauza Nagyová a řada dalších kauz ukázaly neudržitelnost stávajícího politického uspořádání, již delší dobu na předčasné volby připravovala," přiznal Zdeněk Chlád, krajský předseda ČSSD. „Existovala dlouhodobá shoda na lídrovi kandidátky, na doktorovi Jiřím Běhounkovi. O obsazení dalších míst se vedla diskuse, nicméně v porovnání se sestavováním kandidátních listin v minulých volbách byl tento proces velice klidný, bez velkých rozporů," dodal Chlád.

Podobně se vyjádřil také vysočinský lídr komunistů Pavel Kováčik. „Předpokládali jsme, že předčasné volby budou, proto jsme začali připravovat kandidátky v dostatečném časovém předstihu," podotkl. Podle Kováčika to komunistům umožnilo vybrat prostřednictvím krajské konference kandidáty, kteří mají lidem co říct a jsou s nimi po celou dobu v denním kontaktu. „Věříme, že soustavná práce KSČM nejen v předvolebním období povede k tomu, abychom dokázali naplnit svůj volební program," nechal se slyšet lídr komunistů na Vysočině.

Čas je neúprosný

O něco složitější pozici měly strany bývalé vládní koalice Petra Nečase, tedy občanští demokraté a TOP 09. Občanští demokraté se vrhli na sestavování kandidátek až po pádu Nečasovy vlády.

„Právě i nedostatek času a odhodlání se situací v ODS něco udělat možná paradoxně přinutil naše členy ke zvýšené aktivitě a v některých případech třeba i k neplánovanému nasazení svého jména ve volbách," uvedl vysočinský předseda ODS a senátor za volební obvod Jihlava Miloš Vystrčil. „Mám z toho radost a velmi si toho zároveň vážím," dodal jedním dechem. Má totiž za to, že ostatní strany mohou občanským demokratům obsazení krajské kandidátky tiše závidět, protože za ODS kandidují lokální a regionální politikou prověřené osobnosti.

Časový tlak tolik jako ODS nepociťovali v TOP 09. „Od začátku letošního roku probíhal plánovaný nominační proces. Členové měli možnost nominovat kandidáty pro volby do Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu na jaře 2014. Tyto návrhy prošly schvalováním na regionálních sněmech," přiblížilo dění ve straně předsednictvo krajského výboru TOP 09 na Vysočině prostřednictvím Irini Martakidisové, vedoucí krajské kanceláře TOP 09.

Díky tomuto časovému náskoku prý strana nepodlehla časové tísni. „Zbývalo pouze doplnit kandidátku o kandidáty našeho partnera hnutí STAN," doplnila Martakidisová.

Místa si nekupují

Oproti jiným politickým subjektům ale musí v poslední době TOP 09 čelit poukazům na to, že ti kandidující, kteří se dostali na přední místa kandidátek a mají tak šanci získat křesla ve Sněmovně, platí své straně za takové umístění na kandidátkách desetisícové částky.

„V první řadě je třeba zdůraznit, že kandidáti v žádném případě neplatí za místa na kandidátkách. Všechny osobnosti se na kandidátní listiny dosazují na základě demokratického vnitrostranického procesu," ohradili se členové krajského výboru TOP 09 na Vysočině ve svém prohlášení pro Deník. „Není to tedy tak, že by si kdokoli mohl zaplatit například třetí místo na kandidátce, jak média nominační poplatky nepřesně interpretují," napsali dále v prohlášení.

Krajský výbor je přesvědčen, že spoluúčast kandidátů na jejich kampani je nejen žádoucí, ale také poměrně běžná. „Co se samotných částek týče, ty nepovažujeme za jakkoli diskriminační. Podle názoru TOP 09 i jejích členů se jedná o jasný projev kandidáta, že se chce podílet na kampani, že je rozhodnutý nést určitou odpovědnost a podílet se na dění ve straně," postavil se vysočinský výbor TOP 09 za celorepublikový postup strany při sestavování kandidátek pro říjnové volby.