Slunečná sobota ve Šlakhamru patřila totiž nejen kovářům a ukázkám jejich práce, ale také řemeslu mlynářskému. Cestu za legrací i poučením si tam našly stovky návštěvníků všech věkových kategorií. Hlavně dětem ukázal program cestu od zrnka obilí na poli až po voňavé koláče, staré způsoby mletí obilí i mlynářské nářadí - jeho poznávání byl jeden ze soutěžních úkolů.

Zajímavostí a zábavy ale bylo dost i pro dospělé. „To vypadá jako hever nebo něco podobného," zkoumá úspěšně mužský člen soutěžní dvojice starodávné nářadí a prohlíží další kousek. „Měřice nám dala trochu zabrat, já ji vlastně ještě nikdy zblízka neviděla," usmívá se Iveta Sýkorová z Újezda u Brna.  Soutěžilo se i v poznávání jednotlivých druhů obilnin a také mouky, ve znalostech filmových pohádek, v nichž se objevily mlýny a mlynáři, hádala se přísloví, jež mají co do činění s mlynářstvím… Do plnění soutěžních úkolů se pak pouštěly nejen děti - své znalosti a dovednosti si chutě vyzkoušeli i jejich rodiče nebo prarodiče.

„Máme splněno na sto procent," směje se návštěvnice tak trochu mlynářského dne ve Šlakhamru a ukazuje „vysvědčení" plné razítek za splněné úkoly na všech stanovištích. Odměnu za výkony v soutěži v podobě voňavých koláčů pak stejně jako ostatní ráda ochutnala.