Anebo například o kus dál mohou pozorovat archeology, kterak se sklánějí nad výkopem, odkud vytahují kosti, střepy, sem tam i nějakou minci nebo šperk a vše pečlivě zaznamenávají a popisují…

Jak ale pravěcí lidé skutečně žili? Bylo těžké primitivními zbraněmi něco ulovit? Jak dlouho trvalo rozemletí obilí na zrnotěrce? Jaké potraviny mohl pravěký člověk znát? Do čeho se oblékal? Jaké šperky byly tehdy „in“? Jak udělat keramickou nádobu bez kruhu? „Na všechny tyto otázky si odpovíte tím, že si jednotlivé aktivity vyzkoušíte sami na vlastní kůži. Čeká na vás pravěká keramická dílna, módní salón, šperkařská dílna, technologie výroby kamenných nástrojů a pravěká kuchyně. Svou šikovnost a postřeh budete muset prokázat na lovecké stezce,“ uvedl správce památky nacházející se v péči Technického muzea Brno Aleš Wasserbauer.

Lidé si však ve Šlakhamru budou moci i sami zahrát na archeology a chybět nebudou ani dvě speciální ukázky odlévání kovu, které předvede bronzíř v 11 a v 15 hodin. A jako již tradičně nemohou chybět kováři, kteří předvedou jak ruční zpracování kovu, tak i práci na těžkém bucharu poháněném vodním kolem.