„Není to tím, že by se rodilo více dětí. Počet narozených dětí v posledních letech výrazně nekolísá. Velkou roli ale hraje fakt, že maminky chtějí dávat do školky i děti, kterým ještě nebyly tři roky,“ vysvětlil důvod nedostatku míst starosta František Bradáč.

Navíc kvůli zpřísnění hygienických norem byla snížena kapacita tříd. Místo osmadvaceti dětí jich může být ve třídě pouze pětadvacet. Což při počtu dvanácti tříd, které ve Velkém Meziříčí jsou, je to dohromady o šestatřicet míst méně.

„Kdyby do školek chodily pouze děti starší tří let, bylo by místa dost,“ tvrdí starosta.

Maminky ale chtějí do školky dávat čím dál mladší děti, často pouze na několik dní v měsíci. „My bychom ovšem potřebovali, aby děti chodily každý den. Nejsme schopni třídu ve zbývajících dnech udržet,“ přiblížil problém František Bradáč.

Někteří rodiče tak museli ratolest přihlásit do školky mimo město, například v místní části Lhotky. Sice je složitější tam dítě dopravit, ale odměnou zase může být osobní přístup a komornější atmosféra malé školky.

„Mám zdravotně postiženého syna a v Meziříčí jsem se ze strany ředitelky školky nesetkala se vstřícným jednáním či přístupem. Přihlásila jsem tedy syna do Lhotek a jsem nanejvýš spokojená,“ pochvaluje si lhoteckou školku maminka, která si přála zůstat v anonymitě.

„Kdyby bylo zle a měli bychom jistotu, že děti budou mateřskou školu navštěvovat pravidelně, jsme schopni třídu ve školce v ulici Sportovní otevřít. Není ale možné, abychom zaměstnávali personál, a děti tam chodily párkrát za měsíc,“ uvedl starosta František Bradáč.

Lucie Kučerová