Návrat do základních uměleckých škol je však od pondělí 11. května dobrovolný. „Individuální výuka probíhá u zhruba osmdesáti procent žáků, kteří teď chodí na hodiny do školy. Jedná se zhruba o tři sta dětí,“ uvedl zástupce ředitele Základní umělecké školy Pelhřimov Michal Bezstarosta.

Co se týče souborů, orchestrů a tanečního oboru, tak tam mají děti na pelhřimovské základní umělecké škole zatím stále distanční výuku.

A právě výuka na dálku prostřednictvím počítačů a internetu přinesla v době, kdy byla škola kvůli koronaviru zavřená, dokonce i svá pozitiva. „Děti teď posílaly a stále posílají své nahrávky učitelům. Když se dítě nahraje a slyší se, tak to hrozně moc pomůže. Na nahrávce se totiž poznají všechny chyby,“ poukázal na zajímavost Bezstarosta s tím, že by se této metody mohli držet i po odeznění pandemie koronaviru.

Ilustrační foto
Do Stráže u Pelhřimova mohou i plavci. Vodu v ní čistí odborníci

Výuku přes různé aplikace navíc kolikrát sledovala i celá rodina. „Zajímavé bylo, že, když jsme učili přes WhatsApp nebo Skype, tak u toho byla i celá rodina. Rodiče nebo prarodiče se tak přiučili, jak mají dítě učit, protože na hodiny normálně nechodí,“ usmál se Bezstarosta, který vyučuje hru na dechové žesťové nástroje.

Velký zájem o návrat do základní umělecké školy měly i děti v Jihlavě. „Řekla bych, že určitě pětadevadesát procent dětí nám teď chodí do školy,“ odhadla ředitelka Základní umělecké školy Jihlava Dana Fučíková.

V jihlavské škole, stejně jako v ostatních základních uměleckých školách na Vysočině, však musí dodržovat určitá hygienická nařízení. „U vchodu se dítě musí prokázat papírem o bezpečnosti, pak použije dezinfekci na ruce a také mu musíme změřit teplotu. Teprve pak odchází do třídy,“ vyjmenovala Fučíková, jaké úkony teď musí dodržovat.

Dodala, že rodiče do školy nesmí. „Řešíme také, jestli 25. května spustíme hromadnou výuku. Ta je od patnácti dětí a my ty skupiny máme mnohdy větší. Ptáme se rodičů, jestli děti nastoupí, kolik dětí se nám vrátí anebo kolik z nich naopak ještě zůstane na distanční výuce,“ sdělila ředitelka jihlavské základní umělecké školy.

Češi si na roušky zvykli.
PŘEHLEDNĚ: S rouškou k bazénu. Podívejte, jaká nařízení startují 25. května

Podle Dany Fučíkové nový systém výuky v uplynulých dnech učitelům ani žákům problém nedělal. „Naopak si myslím, že nás to zase posunulo dál. Každý mohl zjistit určité možnosti, jak ještě by mohl vyučovat a každý se v tom našel,“ poznamenala Fučíková.

Do Základní umělecké školy Hrotovice na Třebíčsku se děti po dvouměsíční pauze těšily. „Mluvil jsem s některými učiteli a ti říkali, že takový drive jak ze strany své, tak ze strany žáků dlouho nezažili. A děti prý byly na výuku dost natěšené,“ zhodnotil první týden výuky Jakub Lojda, ředitel Základní umělecké školy Hrotovice, kam teď dochází zhruba sedmdesát procent žáků z celkového počtu.