„My silvestrovský ohňostroj neděláme, pořádáme jej už tradičně na Nový rok v podvečer. Je to z toho důvodu, aby se akce spojené s přáním všeho nejlepšího v novém roce, mohly zúčastnit i malé děti,“ vyjádřila se žďárská místostarostka Dagmar Zvěřinová.

Bez půlnočního ohňostroje si už nikdo nedovede představit silvestrovské oslavy na bystřickém Masarykově náměstí. „Od třiadvaceti hodin na náměstí hraje reprodukovaná hudba, o půlnoci je ohňostroj a zábava pokračuje až do časných ranních hodin,“ uvedl bystřický starosta Karel Pačiska.

Bez „rachejtlí“ se letos budou muset obejít obyvatelé Velké Bíteše. „Ohňostroj byl na začátku roku 2008 a pak o hodech v září,“ potvrdil starosta Miroslav Báňa. „Musíme začít škrkat ve výdajích,“ dodal.

Na začátku roku a o letním výročí udělení městských práv si měli možnost užít ohňostroje lidé ve Velkém Meziříčí. A nejinak tomu bude v závěru tohoto roku. „Tenhle vyjde asi na padesát tisíc. Letos ho ještě uděláme, příští rok se uvidí,“ prohlásil velkomeziříčský starosta František Bradáč.

V Novém Městě na Moravě se budou rakety vystřelovat u příležitosti Zlaté lyže, a to na Silvestra o půl páté odpoledne v areálu u Ski hotelu.

Oficiální ohňostroje jsou relativně bezpečné, ale pro nadšené příznivce vlastnoručně odpálených pyrotechnických „specialit“ poněkud nudné. Někteří z nich proto před koncem roku míří do obchodů s pyrotechnikou.

Jenže ani to nemusí být vždy bezpečné. „Zábavnou pyrotechniku by lidé měli kupovat výhradně v kamenných obchodech, nikdy ne ve stáncích. Návod musí být bezpodmínečně v češtině, obal výrobku nesmí být porušený nebo znovu přebalovaný. Na něm musí být vyznačen výrobce nebo dovozce, třída nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a také datum použitelnosti,“ vysvětlil brněnský pyrotechnik Karel Váchal.

Pyrotechnické „legrácky“, a to i když splňují všechny předepsané náležitosti, mohou při špatné manipulaci vážně ublížit. „Platí pravidlo nikdy nemířit na jinou osobu, děti nesmějí odpalovat výrobky druhé a třetí třídy nebezpečnosti a pyrotechnika v žádném případě nepatří do rukou podnapilým lidem,“ dodal Váchal.