„Přibírali jsme tři nové členy, hlásilo se nám více než dvacet lidí. Z nich byli nakonec vybráni tři, kteří nejlépe vyhovovali. Dvě jsou ženy, jsou to vlastně úplně první ženy, které v novoměstské služebně slouží," potvrdil vedoucí Městské policie v Novém Městě na Moravě Jiří Hradil.

Obě nové strážnice mají nyní za sebou první dva měsíce služby. „Jedním z mých počátečních úkolů byl převoz opilého bezdomovce na záchytku. Nebylo to zrovna nejpříjemnější ani nejvoňavější. Naštěstí nijak zvlášť neprotestoval," zavzpomínala na svůj první případ strážnice Zdeňka Procházková.

Ještě před samotným nástupem do služby ale musely nově přijaté městské policistky absolvovat několikatýdenní školení. „Nejhorší pro většinu z těch, co si školením prošli, bylo naučit se nazpaměť zákony. Já jsem ale předtím pracovala jako vychovatelka v ženské věznici a absolvovala jsem tam podobné školení, takže mi to takové problémy nedělalo," řekla Pavla Novotná, druhá z žen, které mají v Novém Městě nyní na starosti bezpečnost místních obyvatel.

Obě nové strážnice se stále ještě zaučují. Na své mužské protějšky na služebně se mohou spolehnout. „Je to v pohodě, kolegové nám hodně pomáhají. A lidé na ulicích si také postupně zvykají," prohlásila Pavla Novotná. „Někteří obyvatelé sice koukají, když se před nimi objeví žena v uniformě, ale určitě je to ku prospěchu věci," pousmál se Jiří Hradil.

Obě ženy chodívají zatím ještě stále na některé z pochůzek pouze v doprovodu svých mužských kolegů. „Přes den už chodíme samostatně, noční služby ale míváme ještě společné. Ovšem v budoucnu to určitě zvládneme samy," vyjádřila se Pavla Novotná.

Podle prozatímních krátkodobých zkušeností nových strážnic jsou nejkonfliktnější věkovou skupinou mladiství. Podobně smýšlí také jejich kolegové.

„S mladistvými se při zákrocích setkáváme nejvíce. Ať už jde o rušení nočního klidu nebo nepořádek. Často si na ně jejich spoluobyvatelé stěžují, že jsou hluční. Různé party se setkávají třeba na hřišti, to nás pak vždycky někdo zavolá. Ne vždy je to ale opodstatněné. To, že se hlasitě baví na lavičce v odpolední hodině, ještě není důvod k zásahu z naší strany. Se staršími jsou zase nejčastěji problémy v restauračních zařízeních," potvrdil Jiří Hradil.

Městští policisté se starají o veřejný pořádek a dopravu, ale do jejich pracovní náplně patří také kontrola požívání alkoholu u mladistvých, monitoring černých skládek nebo odložených vraků aut, či odchyt zatoulaných zvířat. Pracují ve dne i v noci. Noční služby nejsou pro mnohé zrovna příjemné.

„Mně naopak nevadí. Mám sice doma dvě malé děti, ale noční služby mi vyhovují, protože mám jistotu, že se o ně postará manžel. Je to pro mě mnohem lepší, než chodit ve dne," podotkla Zdeňka Procházková.