VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ve Městě je nouze o hroby, radní posunou hřbitovní zeď

Nové Město na Moravě – Nedostatek hrobových míst musí v dohledné době vyřešit novoměstská radnice. Projekt vybudování nového městského hřbitova, který vznikl už před několika lety, se realizace zatím nedočká, jedná se ale o rozšíření katolického hřbitova.

29.11.2015
SDÍLEJ:

Na novoměstském hřbitově.Foto: Deník/Helena Zelená Křížová

„Vzhledem k tomu, že kapacita katolického hřbitova je v současné době nedostatečná, na což se v Novém Městě upozorňuje už dlouhodobě a zároveň projekt vybudování nového hřbitova v lokalitě pod Třemi kříži je v nedohlednu, tak jsme se rozhodli pro rozšíření katolického hřbitova," potvrdil novoměstský starosta Michal Šmarda.

V Novém Městě na Moravě jsou zesnulí pohřbíváni na katolickém nebo na evangelickém hřbitově. Už před několika lety bylo navrženo vybudovat nová hrobová místa v blízkosti evangelického hřbitova. „To se ale zatím neuskutečnilo a to z důvodů pozemkových i hydrogeologických," vysvětlil Michal Šmarda.

Jiné řešení

Nedostatek hrobových míst donutil radní vymyslet jiné řešení. „Rozhodli jsme se navýšit kapacitu katolického hřbitova posunutím jeho současné hranice směrem k přístavbě první základní školy," vyjádřil se Michal Šmarda.

Katolický hřbitov byl ve své spodní části už v minulosti rozšířen. „To samé se nyní udělá v jeho horní polovině, posune se hřbitovní zeď a to až k sousedícímu parkovišti, to zůstane zachováno," objasnil starosta.

Posunutím hřbitovní zdi vznikne přibližně čtyřicet nových hrobových míst. „To by mělo pro dalších patnáct, dvacet let stačit," podotkl Michal Šmarda.

Na evangelickém hřbitově nedostatek hrobových míst zatím řešit nemusí. „Tamní kapacita je také omezená, ale prozatím je dostačující. Výhledově ji bude ale asi také zapotřebí rozšířit," připustil Michal Šmarda.

Zájemcům o hrobová místa jsou nabízeny i hroby, o něž nájemci neprojevují zájem a jsou dlouhodobě opuštěné. „Tlecí doba je deset let, po jejich uplynutí se obnovuje smlouva na hrob. Nájemce hrobu je vyzván, aby si hrobové místo pronajal znovu. Pokud o to nemá zájem nebo se neozve, pak je možné hrob pronajmout jinému zájemci," uvedl vedoucí novoměstských Technických služeb, které mají místní hřbitovy na starosti, František Laštovička. 

Zaměstnanci technických služeb musí k tomuto úkonu přistupovat velice citlivě. „Nejprve proběhne vyhledávací řízení, lidem dáváme ještě dost času, aby se k hrobovému místu přihlásili. Nenabízíme je k odprodeji okamžitě po uplynutí zákonem dané lhůty. Teprve až po vyřešení hrobového příslušenství," řekla Helena Popelková z Technických služeb.

Z urnových hrobů jsou nejdříve odstraněny staré urny. „Na ně je v márnici zřízena úschovna, kde se urny ukládají. Hroby s ostatky je samozřejmě možné znovu pronajmout až po uplynutí tlecí doby. V případě, že tam ještě něco zůstane, se hrob prohloubí a původní ostatky zůstávají ve větší hloubce," vysvětlila Helena Popelková.

Na novoměstských hřbitovech našly místa svého posledního odpočinku i významné osobnosti kulturního a společenského života. Hroby mnohých z nich zůstaly také dlouhodobě opuštěné, o ně se nyní stará město. Jde například o hrob malíře a grafika Karla Němce, básníka a překladatele Petra Křičky, básnířky Elvíry Stárové, novoměstského starosty a stavitele Josefa Sadílka a dalších.

Autor: Redakce

29.11.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Házenkářský tým složený ze studentů žďárské průmyslovky zlomil finálové prokletí. Na třetí pokus porazil Rožnov pod Radhoštěm a postoupil na mistrovství světa do Kataru.
4

Katar to jistí! Žďárská průmyslovka vyhrála republiku v házené

Před kostelem svatého Ondřeje ve Vojnově Městci zpívalo ve středu 13. prosince koledy na sto padesát dětí a dospělých. První tón udával starosta Karel Malivánek.
15

Ve Vojnově Městci se zpívaly koledy v záři prskavek

AKTUALIZOVÁNO

V Polničce koledy zazněly již potřetí

Polnička – Letos již potřetí se do akce Česko zpívá koledy zapojili v Polničce na Žďársku. Zazpívat si sedm vybraných vánočních písní přišlo ve středu večer na prostranství před tamní školou zhruba dvě stě až tři sta lidí.

Studenti chtěli za prezidenta Jiřího Drahoše

Praha, Vysočina – Středoškoláci by poslali do druhého kola prezidentských voleb Jiřího Drahoše a Miloše Zemana. Prozradily to výsledky studentských prezidentských voleb nanečisto, jejichž první kolo se konalo na bezmála čtyřech stovkách středních škol v úterý 12. prosince a ve středu 13. prosince.

Rozštípená skála bude znovu vyhlášena přírodní památkou

Hamry nad Sázavou – Opakovaně bude na jaře vyhlášena přírodní památka (PP) Rozštípená skála, a to i přesto, že již řadu let přírodní památkou je.

Zloděj ukradl přívěsný vozík

Velká Bíteš – O přívěsný vozík přišel jeho majitel v Ludvíkově. Ztratil se z volně přístupného pozemku v úterý 12. prosince mezi jednou hodinou v noci a jedenáctou hodinou dopoledne.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT