Rádi bychom ji ale zpřístupnili veřejnosti a zároveň obyvatele města a turisty seznámili se včelařstvím,“ uvedl Jiří Zavřel, předseda základní organizace Českého svazu včelařů v Novém Městě na Moravě.

Včelaři mají v plánu pozemek zpřístupnit také vozíčkářům. „Zatím je tam stará výsadba, která by se musela zlikvidovat a pozemek by se musel upravit. Nyní vše záleží na financích,“ dodal Jiří Zavřel.

O získání peněz na včelařské arboretum se novoměstská radnice snažila už v letošním roce. Neúspěšně. „Rozpočet je odhadován na půl milionu korun a jsou v něm zahrnuty zemní práce a parkové úpravy. Budeme se na tuto investici snažit získat některý z grantů. Každopádně iniciativu včelařů vítám, protože tato lokalita není v takovém stavu, aby na ni mohlo být město pyšné,“ řekla starostka Zdeňka Marková .

Bát by se návštěvy zahrady v budoucnu nemuseli ani alergici. „Výsadba by byla řešena tak, že by před úly byly vysazeny rostliny. Včely tak vyletí nahoru a s návštěvníky se nepotkají,“ doplnil Jiří Zavřel.