Přehled článků k tématu najdete ZDE

Internista novoměstské nemocnice Pavel Vávra, jedna z hlavních tváří lékařského protestu, však tvrdí, že téměř ve všech bodech vyjednávání lékaři ustoupili ze svých požadavků.

„Budu zcela upřímný. Ta údajná neakceptovatelná nabídka pro ministra byl ve skutečnosti jeho původní návrh dohody, kterému byly pouze dány jasné časové rámce a garance plnění. Nic jiného. Lékaři ustoupili téměř ve všech bodech, přijali původní nabídku dvě miliardy do platů pro rok 2011, celkové navýšení finančních prostředků na platy bylo rozloženo do dalších 2 let, odmítli jsme garance návratů lékařů zpět a podobně. Vzhledem k tomu, že politikům a jejich slibům už nevěříme, trvali jsme na jasných garancích, že opravdu splní to, co slibují,“ vysvětlil postoj lékařů Pavel Vávra.

Podle jeho slov je příčinou faktu, že mezi lékaři a vládními činiteli stále ještě nebylo dosaženo dohody, nikoliv neústupnost lékařů, ale úporná snaha řady politiků bránit své obrovské privátní zisky, jejichž zdrojem je stávající neprůhledné zdravotnictví.„Ti z nich, kteří dnes nejhlasitěji volají po reformách, mají opravdu často příslovečné máslo na hlavě,“ podotkl Vávra.

V souvislosti s tím, že ony dvě přislíbené miliardy mají být rozděleny do platů pro tento rok nejenom lékařům, ale i ostatním zdravotnickým pracovníkům, kteří se však protestní akce Děkujeme, odcházíme neúčastní, pronikly na veřejnost i některé negativní zmínky. Že by se doktorům nelíbilo, že jenom oni ve vyostřujícím se boji nasazují svůj krk?

„Nelékařům, tedy zdravotním sestrám, laborantům a podobným profesím navýšení platů přeji, protože jejich výše je hanebně nízká vzhledem k zodpovědné práci, kterou vykonávají. Ke kampani lékařů se aktivně nepřipojili, svoje požadavky si tedy prosazují sami,“ uvedl Vávra.

A na co bychom se tedy měli jako lidé, kteří nemocniční zdravotní péče alespoň někdy potřebují, připravit?„Ke vzájemné dohodě mohlo dojít už předminulý týden, a přesto nedošlo. Nedovedu tedy vůbec předjímat, jak se situace ve zdravotnictví bude dále vyvíjet. Kolaps zdravotní péče po 1. březnu je proto každým dnem reálnější,“ dodal Pavel Vávra.