Zbavit se škodlivých látek plánují v Křižanově pomocí vrtů. Jenže podle místostarosty Miroslava Juračky potrvá několik let, než voda bude znovu čistá. „Musíme vytvořit bariéru a odčerpávat vodu z vrtů. Ty ještě budeme přidávat. Budeme sledovat minimálně pět let, jestli se to množství chemikálií snižuje. Nemáme jistotu, jestli za tu dobu už všechno bude v pořádku,“ uvedl místostarosta pro Deník. Situaci komplikuje i to, že ještě nenašli ložisko, odkud se nečistoty vyplavují.

V městysi se proto soustřeďují na vypátrání kapsy, která zdroj chemikálií ukrývá. „Je to další bod našeho snažení. Musíme zjistit, odkud přesně ta voda prosakuje. K tomu pomáhají vrty. Vytipovali jsme oblast, kde jsou škodlivé hodnoty nejvyšší,“ popsal Juračka.

Lokalita leží poblíž firmy Metal Impuls. „Je to stará ekologická zátěž. Firma, která tam v současnosti pracuje, s tím nemá nic společného. Nový majitel je nápomocný. Pustil nás do areálu, abychom mohli udělat odběry vzorků,“ upřesnil místostarosta.

Varna pervitinu

Celníci zlikvidovali varnu pervitinu v Křižanově před sedmi lety. Přesto vypouštění chemikálií z ní zasáhlo studny desítek domů, kde bydlí lidé. Zbytky omamných látek zamořily oblast, která zasahuje až k městskému úřadu.

O tom, že je voda v části městyse není v pořádku, obyvatelé vědí. Ne všechny to však zasáhlo. Štěstí měl například Jakub Mazánek. „Vím, že tady před pár lety varnu zavřeli. A že teď tady jsou kvůli její činnosti problémy. Naštěstí mého přívodu vody by se to týkat nemělo,“ řekl naposledy místní obyvatel Deníku.

Obec Křižanov. Foto: se souhlasem obce
Křižanov postaví přes čtyřicet domů. Zájem o ně je až z Brna

Jak znečištění ovlivní život lidí v městysi, rok zkoumal analytik rizik Roman Nedbal z Vodního zdroje Ekonomitor. Za zdroje kontaminace označil bývalou nelegální varnu omamných látek a areál Metal Impuls. „Podzemní voda je znečištěná ropnými uhlovodíky. Kontaminace podzemní vody se pohybuje nad indikátory znečištění ministerstva životního prostředí. Znečištění podzemní vody metamfetaminem se pohybuje na a pod mezí detekce,“ informoval odborník s tím, že kvalita vody je nižší i říčce Libochovka.

Místostarosta dodal, že na vyčištění musí obec získat dotaci. „Vyhlásit by ji mělo ministerstvo životního prostředí v příštím roce. Sami bychom to totiž ufinancovat nezvládli. V novém roce začneme se zastupiteli pracovat na projektu. Musíme například vyřešit, kolik vrtů bude potřeba,“ poznamenal Juračka.