Rozhodnutí farnosti podpořil i ministr zemědělství Marian Jurečka a v neděli ve svrateckém kostele zahrál na tubu při benefičním koncertu. „Postavit varhany je rozhodnutí na velmi dlouho dobu. Pokud se o ně bude dobře pečovat, mohou vydržet příštích tři sta let," nechal se slyšet Jurečka. Spolu s ním přijely i tři další hudebnice. Tubu tak doprovodil hlas houslí, varhan a hoboje.

Benefiční koncert v Radešínské Svratce inicioval tamější kněz Jan David. S ministrem zemědělství se seznámil na národní výstavě strakatého skotu, která se v obci pravidelně koná. „Byl jsem první rok ve funkci ministra a večer po výstavě jsme seděli a hráli. Objevil se tam mladík, který hrál výborně na trubku. Když jsem ho oslovil, zjistil jsem, že je to místní kněz. Od té doby jsme v kontaktu," vyprávěl Marian Jurečka. Když se David dozvěděl, že Jurečka odehrál benefiční koncert ve spálovském kostele, pozval ho také do Svratky.

Zazněly skladby od baroka po současnost. Posluchači tak mohli slyšet nejen tvorbu Georga Fridricha Händela, ale také třeba známou píseň ze snímku Tenkrát na Západě. „Bylo to krásné vystoupení a věřím, že svůj účel splnilo. Těší mě, že lidé projevili takový zájem a zaplnili kostel," řekl starosta Radešínské Svratky Jiří Zavřel. Podle jeho odhadu měla benefice alespoň dvě stě posluchačů.

Uskupení, které společně hrálo pro podporu kostelních lavic ve Spálově a nyní i pro varhany v Radešínské Svratce, spolu nevystupuje pravidelně. „Poprvé jsme společně hráli asi před měsícem a půl. Skladby máme naaranžované přímo pro nás," řekl Jurečka.

„Mimochodem, krásnou náhodou je, že dvě z hudebnic jsou spolužačky otce Jana z ostravské konzervatoře," doplnil ministr s úsměvem. Sám má absolvované dva cykly základní umělecké školy, začínal u houslí. „Přes kontrabas jsem se propracoval k tubě. Hraji na ni pětadvacet let," prozradil ministr Marian Jurečka.

O stavbě nových varhan a jejich financování v Radešínské Svratce přemýšleli dlouho. S varhanářskou firmou nakonec podepsala farnost smlouvu v květnu. „Nejprve jsme se zavázali, že zaplatíme dva a půl milionu korun, a poté jsme začali uvažovat, kde peníze seženeme," shrnul situaci s nadsázkou farář z Radešínské Svratky Mariusz Leszko. "Dát dohromady takovou částku by byla pro farnost skutečně těžká zkouška," doplnil Leszko.

Farnost proto oslovila mnoho firem, uspořádala také sbírku ve vesnicích, které do ní náleží, tedy v Nové Vsi, Řečici a Radešínské Svratce.

„Sbírka vynesla více než dvě stě tisíc korun. V současné době máme již polovinu částky," řekl kněz. Kdo by chtěl svratecké varhany podpořit, může peníze poslat na účet číslo 3245626339/0800.