„Nejoblíbenější je u našich zákazníků letos smrček, ostatně jako každý rok. Hodně jde na odbyt také klasická borovice lesní, prodáváme ale i borovice černé, stříbrné smrčky a jedličky," informoval Zbyněk Šeda, vedoucí v obchodním domě Kinský. Zakoupený stromek tam zákazníkům zdarma zabalí a upraví podle přání, například stromek zkrátí nebo odsekají nadbytečné větve.

Smrky a borovice „vedou" žebříček nejprodávanějších stromků také v Rozkvetlém domově. „Zhruba vyjádřeno je z prodaných stromků tak třicet procent smrčků, jedliček také tak, dvacet procent tvoří borovice lesní a zbytek potom ty ostatní druhy," uvedl Josef Hošek. Jak dodal, lidé se v prodejně zajímají i o smrk stříbrný či pichlavý nebo jedli obrovskou či ojíněnou.

Prodejci nabízejí většinou stromky pěstované na plantážích než stromky z lesů, bývají atraktivnější, protože zpravidla mají pravidelnější tvar. Na plantáži pěstuje borovici lesní a černou například Miloš Kavalír z Herálce. „Letos jsem už většinu stromků prodal, ale kdo ještě stromek koupit nestihl, tak ho u nás zatím sežene. Vybere si stromek, který se mu líbí, a pokud chce, může si ho sám uříznout," řekl Kavalír s úsměvem.

Výběr vánočních stromků je široký, přesto stále mnozí pro ně chodí místo do obchodu s pilou rovnou do lesa. „Je to stejné jako každý rok, stromky se prostě kradou. V oplocenkách uřežou třeba padesát stromků naráz. Teď navíc není sníh, a zloděj má snazší dostat se do lesa autem. Stejně jako loni máme v lesích zesílené služby, letos ale poprvé užíváme i fotopasti. Ty hlavně mohou pomoci v místech, kde nejsou závory," poznamenal Jiří Svoboda, ředitel Lesního družstva obcí Přibyslav. Družstvo hospodaří na skoro šesti tisících hektarů lesní půdy na Žďársku a Přibyslavsku. Mimo jiné také na plantážích pěstuje borovičky pro předvánoční trh.

Zlodějům stromků lesníci chtějí „práci" co nejvíce ztížit, proto třeba tam, kde je to možné, nastoupí hajný s nůžkami. „To skutečně funguje," potvrdil Jiří Svoboda. Některé boční větve lesníci odřežou, kmínek lze postříkat barvou. Stromek tak ztratí na atraktivitě a přestane zloděje zajímat.

Když vlastník lesa zloděje „nachytá" a nerozhodne se vyřídit si to s hříšníkem soukromě, bez asistence úřadů, může případ dospět až do správního řízení s vysokou pokutou na konci.

„Viníkovi lze uložit pokutu až do výše sto tisíc korun. Letos jsme ovšem zatím velkou krádež v lese neřešili, a obecně jsou to výjimečné případy. K zahájení správního řízení nejprve musíme mít zdokumentovaný podnět, a ty často nedostáváme," řekl Jaroslav Doubek, vedoucí odboru životního prostředí žďárského městského úřadu.

-----------------

Kolik stojí stromek?*

OC Kinský:

smrk ztepilý od 79

borovice lesní od 99

borovice černá od 229

jedle kavkazská od 149

stříbrný smrk od 199

Ceny jsou za metr stromku, stromek zdarma upraví zabalí, ale také podle přání zkrátí nebo osekají nepotřebné větve.

Rozkvetlý domov:

smrk ztepilý 111

borovice lesní 299

smrk stříbrný či pichlavý 444

jedle kavkazská od 350 (výběrové kusy 590 bez omezení výšky)

* Ceny v korunách, v nabídce jsou i další druhy. Stromky v prodejnách „neleží", stále se dodávají čerstvě řezané.