Město je dražší

„Začneme teprve vyřezávat. Zatím neznáme počet a ani kdy přesně to bude. Také ceny budou teprve stanoveny,“ vyjádřil se Petr Juračka z Lesního společenství obcí Karasín na Bystřicku. „Loni jsme stromky neprodávali, bylo jich málo, tedy jsme ani neurčovali ceny. Zvýšila se sice daň z přidané hodnoty a také ceny energií, ale třeba benzin teď šel dolů,“ poznamenal Petr Juračka.

„Cena bude úměrná kvalitě, ale navýšení bude oproti loňskému prodeji znamenat maximálně několik korun,“ sdělil ekonomický ředitel Kinského hospodářství ve Ždáře Rostislav Mivalt.

Jako orientační odhadní cena se celorepublikově uvádí, že smrk o výšce 150 centimetrů může vyjít na dvě stě čtyřice korun, stejně vysoká borovice je zhruba o sto korun dražší.

Ceny se však region od regionu liší, ve velkých metropolích jsou vánoční stromky nesrovnatelně dražší, na venkovském Žďársku přijdou levněji.
I proto, že výrobci si tam většinou jehličnany prodávají sami a ty tak neprojdou rukama dalších zprostředkovatelů a prodejců, kteří cenu navýší. Například o skladování, dopravu a prodej.

Konečná a výrobní hodnota se pak dost liší, v některých případech i o polovinu. „Stromky si většinou prodávám sám, i když také mám nějaké odběratele,“ uvedl majitel plantáže, na které pěstuje borovice, Miloš Kavalír z Herálce. S jejich zdražováním letos příliš nepočítá. „Asi co centimetr, to koruna,“ odhadl Kavalír.

Nejvíce žádaná půldruhého metru vysoká borovička by tak vyšla na 150 korun. Což je o polovinu méně, než je letošní republikový odhad. „Pěstuji borovici lesní a černou. Vyřezávají se asi pětileté. Nabízím ale i menší. Smrčky nemám, ty na plantáži rostou příliš rychle,“ dodal pěstitel Kavalír.

Nejoblíbenějšími druhy vánočních jehličnanů jsou smrky a borovice. Roste popularita jedlí, ale ty se většinou dovážejí ze zahraničí a od toho se také odvíjí jejich několikanásobně vyšší cena ve srovnání s ostatními stromky.

------------

Ceny

Smrk ztepilý: 150 Kč/m (od 140 až 400 Kč/kus podle velikosti)
Smrk pichlavý (stříbrný): 170 Kč/m (od 160 do 600 Kč/kus podle velikosti)
Borovice lesní: 190 Kč/m (200 až 500 Kč/kus podle velikosti)
Borovice černá: 250 Kč/m (200 až 500 Kč/kus podle velikosti)
Jedle kavkazská: 400 Kč/m (400 až 1 000 Kč/kus podle velikosti)

-------------

Jak uchovat vánoční stromek

- po zakoupení jej uložte na chladné místo, nejlépe ven, ale nikoliv na přímé slunce, aby zbytečně nevysychal
- odřízněte několik centimetrů silný plátek z kmínku a postavte stromek do nádoby s vodou, do které jste přidali glycerín. Voda nezamrzne a čerstvě seříznutý jehličnan jí „natáhne“ více.
- jehličnanu prospěje i každodenní zvlhčení vodou pomocí rozprašovače
- ozdobený stromek nepřechovávejte v přetopené místnosti, jinak jehličí za tři až čtyři dny opadá