Ozdoby pro výzdobu odjely společně se stromečkem ze sklárny Koulier na Chrudimsku. „Byly vytvořeny speciálně pro tento účel. Aby si ozdoby ze secesní kolekce mohlo prohlédnout co nejvíce lidí, je totožný secesní strom k vidění na zámku v Loučeň ve středních Čechách,“ informovala jednatelka společnosti Koulier Kateřina Groškov. Sklárna se na projekt připravovala celý rok.

Na strom se v den zahájení adventu přišli kromě pozvaných hostů podívat europoslanec Tomáš Zdechovský, spoluautor myšlenky, Dita Charanzová – místopředsedkyně Evropského parlamentu. „Dnes jsme dotáhli společnou myšlenku, vytvoření zcela nového konceptu, kdy předsedající země představí a ozdobí vánoční stromek ve vstupní hale Evropského parlamentu v Bruselu v duchu svých národních tradic, do konce,“ řekl europoslanec Tomáš Zdechovský a dodal: „Věřím, že jsme tak zahájili novou tradici, na kterou navážou další členské země v následujících letech.

Český stromeček posetý unikátními foukanými skleněnými ozdobami se tak podle Zdechovského letos po dobu adventu stane chloubou Evropského parlamentu.

Česká jedle je vysoká čtyři metry. „Cvičně jsme ji zdobili již u nás, abychom pro ni vytvořili ozdoby na míru,“ poznamenala Groškov.