Aby se i k nim vydal Ježíšek s dárečky, o to se stará Diakonie Českobratrské církve evangelické, která rok co rok pořádá sbírku nazvanou Krabice od bot. Lidé do krabic balí dárky a diakonie je pak předá dětem. Několik takových krabic letos zabalila i Ivona Nečasová ze Žďáru nad Sázavou.

„Akce mě zaujala už minulý rok, ale nestihla jsem žádnou krabici zabalit. Takže letos jsem se na to připravila důkladněji. Mojí prioritou bylo přichystat dárky pro starší chlapce, protože vím, že vymyslet, co by je potěšilo, je obtížnější než chystat dárky pro holčičky. Nakonec jsem ale zabalila hned několik krabic pro kluky i holky různých věkových kategorií,“ usmála se Ivona Nečasová, jejíž dárečky letos potěší hned sedm dětí ze sociálně slabých rodin.

Volba, co dát do krabic malým dětem, byla celkem jasná. Co víc je může potěšit, než hračky. Co ale těm starším? „Já jsem dříve pracovala v nízkoprahovém zařízení, takže vím, že třeba starší kluci mají strašně rádi rozpustná capuccina a podobně. I když vím, že to není až tolik zdravé, tak jsem do krabice pro chlapce capuccino zabalila, protože vím, že z toho bude mít radost. Do krabic se dají dávat i nekazící se potraviny,“ uvedla Ivona Nečasová.

Nakoupené věci vložila do krabic, které opatřila balicím papírem. Tím ale její práce ještě nekončila. „Musím ještě vyrobit cedulku, na níž bude napsáno, pro koho dárek je. Jestli pro holčičku, nebo pro chlapečka a pro jak staré dítě. Účelem krabic je potěšit děti ze znevýhodněného prostředí. Je to materiální pomoc, která putuje přímo k nim. Tento styl sbírky mě velice oslovil, nejde o žádné posílání peněz na konto, které pak někdo rozděluje. Navíc jde pomoc přímo do regionu, každý region má přesně daný počet dárků, které jsou zapotřebí,“ podotkla Ivona Nečasová.

Svátečně zabalené krabice hodlá pak odvézt do evangelického kostela do Nového Města na Moravě, kde je budou v rámci Adventního dobročinného jarmarku sbírat v neděli 2. prosince v době od 14 do 17 hodin. „Doufám, že přispěje více lidí. Děti budou mít určitě velkou radost,“ vzkázala ostatním Ivona Nečasová.