„Ceny poskočily zhruba o šest korun, kilo kapra bude letos stát 85 korun, amura mám za 95 a cena pstruha je 140 korun za kilo," vypočítával František Zimola, jehož ryby jsou k dostání v Petrovicích, o víkendu před Vánoci však bude prodávat i v Třebíči. S kádí plnou mrskajících se ryb bude na zákazníky čekat jako tradičně na ulici Smila Osovského před supermarketem Billa.

Podobné navýšení cen potvrdil i Ivan Bazala, technik rybí líhně v Poušově. „V cenách jsou rozdíly zhruba pět korun, zdražili jsme kvůli zvýšení DPH z 10 na 14 procent," popsal příčinu Bazala. Právě v Třebíči Poušově, v areálu Moravského rybářského svazu, zahájili vánoční prodej nejdříve. Už od úterý je prodej v plném proudu, což uvítalo mnoho lidí a přijelo si pro rybu na vánoční stůl s předstihem.

Nejlevnější kapr

V Poušově je možné vybírat ze tří druhů ryb, v nabídce je kapr, amur a štika. „Kapr stojí 85 korun za kilo, amur 99 korun a pstruh 129 korun," vypočítal letošní ceny Bazala a podotkl, že favoritem u lidí stále zůstává tradiční a také nejlevnější kapr.

Zákazníci si mohou ušetřit práci a nechat si od místních zaměstnanců vybranou rybu nejen zabít, ale i vykuchat, případně si koupit uzenou. Z uzených ryb je v nabídce kapr a tolstolobik. „Prodáváme každý den od 8 do 15 hodin a poslední tři dny před Štědrým dnem máme otevřeno ještě o dvě hodiny déle, případně do vyprodání zásob," dodal Bazala.

Od pátku se prodej poušovských ryb rozšíří také do Třebíče. Konkrétně bude probíhat v Borovině u velkoobchodu JIPA Bauer od 8.30 do 16 hodin a u baseballového stadionu Na Hvězdě od 9 do 16 hodin.

Někde nezdražují

Najdou se ale i prodejci, kteří nezdražili. Patří k nim i Alena Vávrová z rybářství Vávrová Fila. „U nás zůstanou ceny stejné jako loni," řekla Vávrová, i když konkrétní cenu neprozradila. Rybářství bude prodávat pouze kapry, a to o víkendu od 9 do 16 hodin v Okříškách.

Na Třebíčsku se cena tradičních vánočních ryb, tedy kaprů, neliší například od cen, které nasadili prodejci v Brně. Naopak na Havlíčkobrodsku jsou kapři o letošních Vánocích o desetikorunu levnější.

ALŽBĚTA KOTRBOVÁ