Na cestu ještě letos naváže první etapa takzvaných Bystřických zastavení s lavičkami, minisportovišti, dílnou v přírodě a naučnými panely. Všechno je však nutné zabezpečit proti vandalům, a proto Bystřičtí při realizaci ochrany přitvrdili.

„Pracovní název nápadu je aktivní antivandal. Na rozdíl od toho pasivního, tedy již používaného nápisu, se jedná o kovový rám s upevněnými visícími kládami, do nichž budou moci zvláště agresivní jedinci uhodit a vybít si tak svůj vztek,“ popsal bystřický místostarosta Josef Vojta. „Předpokládáme, že pak nebudou ničit ostatní vybavení zastávek,“ dodal.

„Jeden antivandal bude umístěn u zastavení v lokalitě Rácová, druhý u základní školy v Nádražní ulici a třetí v parku u odbočky k Bratrušínu,“ přiblížil Josef Vojta s tím, že zařízení bude zhotoveno asi za dva týdny.

Monstrum ze dřeva a kovu má být sto osmdesát centimetrů vysoké a jeho součástí bude nezbytná palice, ovšem připevněná na řetězu, aby ji některý z uživatelů eliminátoru nahromaděné agresivity nezcizil.

Evropská dotace na první etapu Bystřických zastavení činí 3,7 milionů korun. Místa s drobnými stavbami přibližující turistům město a také přírodní zajímavosti v jeho nejbližším okolí mají poučit návštěvníky o přírodě a její ochraně.

„Ve Víru odbočují zastavení údolím říčky Bystřice směrem k Bystřici nad Pernštejnem, věnují se bodům ve městě a pokračují směrem ke Karasínu. Tam doplní nabídku i dílna v přírodě, naučné panely či lavičky,“ popsala Oľga Königová z oddělení vnějších vztahů bystřické radnice.