Aktuální slovní tahanice, které se rozhořely mezi Českou lékárnickou komorou (ČLnK) a Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) o tom, zda byla dodržena všechna zákonná ustanovení, aby bylo nepovinné očkování skutečně hrazeno z veřejného pojištění, však rodiče matou.


Co je pravda?


„Jednou se řekne ano, je to zadarmo, pak že doktoři očkovat nechtějí, protože jim to prý pojišťovny neproplatí. Člověk neví, co si z toho vybrat,“ uvedla Marie Kohoutová ze Žďáru nad Sázavou, která má dvouměsíční holčičku a o její očkování má zájem.


„Jedna dávka vyjde minimálně na patnáct set a jsou potřeba tři základní a jedna na přeočkování. To je hodně peněz, takže mě zajímá, jestli to skutečně zaplatí pojišťovna,“ dodala maminka.


Jak to tedy je?


„Vakcínu hradí pojišťovna jen dětem narozeným po 1. srpnu 2009. Pro ty narozené dříve to neplatí, to už rodiče platí sami,“ vysvětlila žďárská pediatrička Marie Košťálová s tím, že Prevenar má za 1550 korun a Synflorix za 1450.


„Očkovací látku si objednám, přičemž mi firma dá dlouhou splatnost a pojišťovna mi vyúčtuje léčivo zvlášť a aplikaci zvlášť. Dejme tomu, že děti naočkuji v lednu, tak pojišťovna by mi látku měla proplatit do konce února,“ dodala Marie Košťálová.


Žďárská dětská lékařka měla vakcíny v chladícím zařízení ve své ordinaci už i dříve a rodiče tak pro ně nemuseli do lékárny.


Některým pediatrům, zejména těm s menšími praxemi, kteří očkovací látky ve svých ordinacích neměli, novinka může přinést potíže například s vhodným skladovacím zařízením, které musí vyhovovat normám.


Lékarníci se diví


Nad tím se například pozastavují zaměstnanci lékáren, ze kterých preparáty Prevenar a Synflorix zmizely.


„Míváme spoustu přísných kontrol ze strany SÚKLu, konkrétně právě u termolabilních látek, kdy se kontrolují speciální lednice s kalibrovanými teploměry.

Jsem zvědav, jak bude SÚKL kontrolovat výbavu u lékařů. Špatná lednice může dávku vakcín za mnoho tisíc zničit,“ konstatoval jednatel žďárské Lékárny u Asklepia Vilém Frendl.

Pneumokok

– infekce způsobené pneumokoky způsobují vážné záněty mozkových blan, zápaly plic či akutní záněty středního ucha nebo bakteriální infekce. Nejčastěji postihují děti do jednoho roku věku, přibližně desetina z nich na zánět mozkových blan umírá.
– nepovinné očkování proti pneumokokovým infekcím hrazené pojišťovnou musí být zahájeno mezi 3. a 5. měsícem věku a tři dávky musí být aplikovány do 7. měsíce věku kojence. Úhrada se vztahuje i na přeočkování čtvrtou dávkou ve druhém roce života.
– v roce 2010 mají na hrazené očkování nárok děti narozené po 1. srpnu 2009