Podklady tohoto typu nyní vznikají na Vysočině a vlastně v celé republice. Celkový součet lidí z firem, bez kterých nelze zajistit bezpečný chod státu, zdravotníků a nejvíce ohrožených pacientů nesmí překročit cifru půl milionu. Tolik nakonec bude vakcín proti viru prasečí chřipky, které objednala u zahraniční firmy vláda. Očkovat se bude dvoufázově.

„Kritéria, podle kterých proběhne výběr pacientů, ještě nemáme stanovena. Nyní je řešíme na pracovních poradách. Ve firmách půjde ne o jejich vedení, ale o konkrétní dělníky, obsluhu a podobně,“ upřesnil mluvčí ministerstva zdravotnictví Vlastimil Sršeň.

„Máme jednat se subjekty z oblasti energetiky, dopravy, vodního hospodářství a komunikačních a informačních systémů. Ty si samy vytvářejí jmenné seznamy osob, které budou proti prasečí chřipce očkovány. Seznamy subjektů v rámci našeho kraje budou zaslány na Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky do 15. září 2009,“ sdělila mluvčí Hasičského záchranného sboru Vysočiny Petra Musilová.

Počty zdravotníků a ohrožené skupiny pacientů jsou zahrnuty v platném pandemickém plánu kraje Vysočina. Počty lidí v nezbytných firmách, o kterých se zmínila mluvčí hasičů Musilová, je však potřeba aktualizovat.

Veškeré tyto informace v průběhu následujících dní a týdnů poputují do Prahy, kde zasedne do konce září bezpečnostní rada státu, která vydá definitivní resumé ohledně podmínek vakcinace. „Zásilka vakcíny ještě v Česku není,“ doplnil mluvčí Sršeň. Podle posledních informací by však měla v průběhu září dorazit. Nějaký čas ovšem zabere její distribuce.

Podle hygieniků by bylo ideální, kdyby se s očkováním začalo už v září, ovšem dříve než v říjnu se to zřejmě nestihne. Jednoduchými počty vychází zhruba 30 tisíc vakcín na kraj Vysočina. „Toto číslo zatím nemohu komentovat, moudřejší budeme po 15. září, kdy budou mít hasiči v rukou konkrétnější údaje. Ale i tehdy bude potřeba řadu věcí upřesnit,“ zdůraznila mluvčí Vysočiny Jitka Svatošová.

V současnosti je v kraji zelených kopců sedm potvrzených případů nákazy prasečí chřipkou. V celé republice jich pak je aktuálně 277.

------------

Vakcinace může ovlivnit i případný úder prasečí chřipky

close zoom_in Žďársko - Už příští týden by mělo být zahájeno očkování proti letošnímu aktuálnímu kmeni chřipky. Očkovat budou nejenom pediatři a praktičtí lékaři, ale také doktoři v územních pracovištích zdravotního ústavu se sídlem v Jihlavě.

„Ve středu se dozvíme přesné informace,“ uvedl včera lékař žďárského územního pracoviště zdravotního ústavu se sídlem v Jihlavě Miroslav Kříž. „Předpokládáme, že očkovat se začne po dvacátém září,“ sdělil Petr Svačinka z jihlavského centrálního pracoviště ústavu.

Letos se očkování proti sezonní chřipce jeví důležitější než kdy jindy, a to v souvislosti se šířící se mexickou či prasečí chřipkou. Podle názorů některých odborníků se dá předpokládat, že očkování proti běžné chřipce by mohlo ztlumit následky případného úderu chřipky prasečí.

„Člověk, který prodělá sezonní chřipku, má oslabený organismus. A pokud by se vzápětí ještě nakazil prasečí chřipkou, tak taková zátěž by mohla vážně ohrozit jeho zdraví nebo život,“ popsala vedoucí epidemiologie územního pracoviště Krajské hygienické stanice ve Žďáře nad Sázavou Renée Mašová.
Prasečí chřipka je respirační infekční onemocnění prasat způsobené virem chřipky typu A (H1N1). Nový prasečí virus nalezený u nemocných v USA a

Mexiku však obsahuje geny prasečí, ptačí a lidské chřipky a byl pro něj přijat oficiální název Pandemik H1N1 2009.

V souvislosti s nákazou mohou následovat vážná onemocnění jako je zápal plic a selhání dýchání, někdy i s následkem úmrtí. Ohroženi jsou především senioři, malé děti nebo těhotné ženy.

Podobné nebezpečí však může hrozit i u „obyčejné“ chřipky. Proto lékaři apelují na to, aby se lidé nechali každý rok očkovat a ti, kteří se z nemoci sice rychle „vylížou“ nepřenášeli virus na další osoby. „Chřipka je ohrožující i pro pacienty trpící chronickým onemocněním; například cukrovkou, ischemickou chorobou srdeční nebo astmatem,“ řekl Miroslav Kříž.

Loni stálo očkování prostřednictvím Zdravotního ústavu se sídlem v Jihlavě 220 korun. Letos by se podle předběžných informací cena neměla lišit. Vakcínu hradí některé zdravotní pojišťovny či zaměstnavatelé. Jiným ji zaplatí stát. „Jedná se například o pacienty v léčebnách dlouhodobě nemocných, obyvatele domů s pečovatelskou službou či domovů důchodců,“ dodala Mašová.

----------------

Příznaky choroby