„V muzeích a na výstavách se na nic nesahá, je to tak ve většině případů. Ale heslo Her a klamů je jiné, a je totožné s tím naším pro Muzeum nové generace. Proto se nám nápad dostat k nám právě tuto výstavu líbil. Máme k sobě blízko. Interaktivita, zajímavosti, informace formou zábavné hry, osahání si všeho, co expozice nabízí…,“ vysvětlila Lucie Herberová, marketingová ředitelka Zámku Žďár nad Sázavou, proč si vybrali právě Hry a klamy.

Putovní výstava nabídne přibližně šedesát interaktivních exponátů. Návštěvníci se mohou těšit na experimenty se zvukem, skly, barevnými klamy nebo na obtiskování těla do speciálního rámu,“ přiblížila Herberová. Právě obtisk těla patří k nejoblíbenějším exponátům – tělo se po obtisknutí objeví jako „pozitiv“ v trojrozměrné podobě na druhé straně exponátu, a zájemce je tedy uvidí tak, jak ho nemá možnost spatřit například na fotografiích.

Chybět nebudou různé hlavolamy a kvízy ani trocha matematiky beze strachu s Pythagorovou větou – nad pravoúhlým trojúhelníkem si příchozí postaví čtverec a z obrázků mu v trojrozměrné podobě vyjde slavná věta.

Bude možné absolvovat „architektonickou přípravku“ stavbou klenby ze sedmi stavebních bloků, bezdrátový přenos zvuku až na desítky metrů umožní dvě velké paraboly. Logika se zas uplatní při stavbě pyramidy, hlavolamu složeného z několika os barevných kuliček.

„Škola hrou – to bylo heslo slavného Jana Amose Komenského. Výstava Hry a klamy se ho drží, a učení je pro malé i velké návštěvníky jednou velkou zábavou. Celý život nás obklopují přírodovědné a fyzikální jevy, a ne vždy je snadné je pochopit. Díky Hrám a klamům to jde samo. Věková hranice návštěvníků není stanovená, pobaví a něco se naučí opravdu každý,“ dodala Lucie Herberová.

Výstava bude otevřená do 31. března. Vstupné stojí 80 či 60 (děti, senioři) korun, rodinné vyjde na 230 korun.