Město Jihlava se rozhodlo podpořit Den bez aut 2009 a na úterý 22. září si připravila informace a aktivity, které návštěvníkům představí , jak se dopravovat šetrně a ekologicky.

„Letošním tématem Evropského týdne mobility, do kterého Den bez aut patří, je Naše město, naše klima,“ upřesňuje Gabriela Součková z jihlavského magistrátu.

Po celý úterní den budou na náměstí stát informační stánky, ve kterých zájemcům předvedou automobil na vodu nebo správné vybavení kola.
Představí se také nezisková organizace Arnika, která spojuje lidi, co se věnují ochraně životního prostředí.

Sedmdesát dětí z jihlavských základních škol a okolí si také přijdou na své. Na Dopravním hřišti pro ně bude připravený cyklistický závod pod názvem Jihlavský cyklista.

„Budeme se jim snažit ukázat, jak se pohybovat v běžném provozu. Půjde jak o teorii, tak také o praxi,“ doplnila Součková.
Nadšení kolaři se můžou zúčastnit cyklovýletu Po jihlavských cyklotrasách. Sraz je o půl čtvrté na náměstí u Morového sloupu a naplánovaná trať měří maximálně deset kilometrů. Pojede se z náměstí, potom podél řeky po cyklostezce až na Keťásek a kolem gymnázia zpátky.

Další netradiční náplní bude prohlídka města s místním průvodcem Rudolfem Neubauerem. Ten bude povídat o zajímavých momentech a událostech z dávné i novodobé historie Jihlavy, které nejsou známé, nebo se o nich vůbec nepíše.

Netradiční prohlídka povede městskou památkovou rezervací od tří do šesti hodin. Začátek je od Morového sloupu.

Den bez aut se každoročně slaví 22. září. Za úkol má představit jiné způsoby dopravy než autem. První Den bez aut v České republice oslavili v roce 1991.

Pavla Janoušková