Letos je však led na řece značně silný. „Už jsem volala na Povodí Moravy a tam mě uklidnili, že jsou na případné problémy při oblevě připraveni,“ vyjádřila se starostka Unčína Vlasta Grohová. „Jenže už jsem v televizi viděla, že na některých řekách s rozbíjením ledu začali, tak se bojím, jak to bude vypadat tady. Protože až půjdou ledy, tak bude pozdě. A meteorologové hlásí na příští týden oteplení,“ řekla starostka, která má s důsledky ucpání říčního koryta krami letité zkušenosti.

U splavu v Unčíně se totiž řeka pravidelně zanese velkými kusy ledu a vodě pak nic nebrání v tom, aby se rozlila po vesnici. A zasáhla nejenom obytné domy, ale například i obecní úřad.

Silná vrstva ledu podle starostky letos při oteplení určitě problémy způsobí. Pracovníci Povodí Moravy však tvrdí, že situaci mají plně pod kontrolou a není třeba zasahovat, dokud to aktuální stav nevyžaduje.

Přechodné oteplení

„Situaci monitoruje a pokud by došlo k náhlému oteplení, okamžitě zasáhneme,“ informoval František Špatka z bystřického provozu Povodí Moravy. „Jsme ve spojení s hydrometeorologickým ústavem, tudíž můžeme rychle zareagovat. Nyní se jedná jenom o přechodné oteplení, není to nic neobvyklého,“ dodal František Špatka.

Ale protože Unčínské řeka vyplavuje pravidelně, a to nejenom při jarním tání, chtěli by mít větší záruky, že se to změní. Už před několika lety začaly aktivity směřující ke komplexním protipovodňovým opatřením.

„Měly vzniknout ochranné hráze, ale když projekt dospěl až ke stavebnímu řízení, byl zastaven. Bylo to finančně neúnosné a také se přišlo na to, že na ochranu proti „stoleté“ vodě by sice byly navržené hráze vhodné, ale při jarním tání už méně,“ popsala starostka Grohová.

Proto se připravil nový projekt. „Ale ten byl teprve minulý týden schválen jakožto investiční záměr. Je to prostě běh na dlouhou trať,“ konstatovala Vlasta Grohová z Unčína.

V posledních letech v prevenci proti povodním došlo jenom k vyčištění zaneseného splavu nad obcí. „Trochu to pomohlo, ale když jsme Povodí Moravy žádali o další vybagrování koryta řeky, řekli nám, že by to byly neúčelně vynaložené prostředky, protože protipovodňová opatření se budou provádět komplexně. Jenže kdy to bude, to nikdo neví, a proto se dá počítat s tím, že nás voda vyplaví i letos,“ dodala starostka Grohová.

Když dojde na nejhorší, obyvatelé zaplavené obce mají plné ruce práce. A to ačkoliv už vědí, jak se při ohrožení zachovat, aby byly škody pokud možno co nejmenší, a snaží se udržet běžný chod života v obci jak to jenom jde. „Vzpomínám si, že rodiče děti při záplavách do školy sváželi traktorem,“ poznamenal učitel unčínské školy Pavel Šimon.

„Škola sice stojí na kopci, tam nebezpečí nehrozí, ale školáci se do ní museli nějak dostat. Dá se to ještě objet zadem cestou od Ubušína, ale to je zbytečně dlouhé,“ popsal učitel.

„Předchozí dva roky byl klid, žádná zima v podstatě nebyla, ale letos problémy určitě nastanou,“ dodal Pavel Šimon.